Post Reply 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 1 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Totul despre horticultura
01-05-2010, 06:02 PM
Rainbow Totul despre horticultura
Cred ca avem cel mai bun pamant din Europa,pacat ca importam fructe si legume.
Cum putem avea un pamant mai roditor...

AUM MANI PADME HUM
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
01-05-2010, 08:29 PM
RE: Totul despre horticultura
O buna afacere ,cred ca pentru inceput ar putea fi o ciupercarie...
Ciupercile sunt un produs agroalimentar foarte apreciat in toate anotimpurile, mai ales iarna cand legumele se gasesc in cantitati reduse in Europa. Datorita usurintei de cultivare ciupercile pot constitui baza unei afaceri de succes pentru oricine.

Ciupercile au fost pentru prima data mentionate in literatura de catre Hipocrate care scria in 400 I.C. despre valoare medicinala a ciupercilor.

In ciuda afirmatiilor ca ciupercile pot sa creasca in orice gaura mai intunecoasa, cresterea ciupercilor pentru comercializare necesita incaperi speciale echipate cu ventilatoare. Desi ciupercile sunt de obicei crescute in intuneric, lipsa luminii nu este o necesitate.

Ciupercariile pot fi considerate recicloatoare a deseurilor din alte ferme. Ciupercile folosesc pe post de "hrana" deseurile altor ferme cum ar fi: fan, frunze uscate, balegar sau gainat.

AUM MANI PADME HUM
01-06-2010, 03:26 PM
Mariuse,
Cresterea ciupercilor in sistem industrial presupune ceva investitii. Si nu numai in cresterea lor, ci si in ambalare si conservare. Asta deoarece ciupercile sunt foarte perisabile, devenind repede toxice daca nu sunt consumate.
O mare problema in cresterea lor o constituie sporii. Sunt foarte mici, aproape imposibil de filtrat fara instalatii speciale sau ecipament scump si iti omoara un om in cativa ani. Cunosc femeie la 28 de ani care dupa ce a muncit 6 ani in ciupercarie s-a pricopsit cu o fibroza pulmonara de ti-e mai mare dragul. Nu mai poate face efort fizic, merge in permanenta cu butelia cu oxigen dupa ea si isi asteapta moartea. Asta este reversul urat al medaliei.
01-06-2010, 03:33 PM
Survi,
Oare mastile de protectie nu sunt bune? Ca nu sunt scumpe rau.

Cand armele sunt ilegale, numai delincventii au arme.
01-08-2010, 03:48 PM
(01-05-2010 06:02 PM)mariusvalentin Wrote:  Cred ca avem cel mai bun pamant din Europa,pacat ca importam fructe si legume.
Cum putem avea un pamant mai roditor...

Asta cu "cel mai bun pamant" sincer, nu stiu cat este de reala. Dar sa nu discutam despre aspectul acesta al problemei.
Importam 80% din mancarea de pe piata (statistica oficala), si asta deoarece stimabilii nostrii guvernanti, cand au negociat intrarea in UE ne-au negociat ca piata pentru produsele UE. In sfarsit, asta este alta mancare de peste, si nu cred ca aceasta discutie isi are locul aici.
Dar ce nu poate restrictiona (deocamdata) guvernul nostru si UE este productia proprie. In momentul in care noi devenim oarecum independenti la capitolul productie de hrana, iesim de sub limitarile impuse.

Cum putem deveni independenti? Pai spun eu sunt 2 metode.

Prima metoda este independenta individuala. Asta inseamna ca o persoana sau o familie isi cultiva singura hrana. Mie mi se pare o metoda greoaie pentru persoanele sau familiile ce locuiesc in marile orase. De ce? Deoarece o gradina si/sau o mica ferma de animale necesita prezenta oarecum constanta. Iar asta ridica foarte mult costurile.

A doua metoda este independenta colectiva. Asta inseamnaca ca un numar de persoane sau familii, in special din marile orase, fac o forma de asociere cu unul sau mai multi producatori din mediul rural. Astfel, persoanele din marile orase isi vad linistiti de treburile lor si periodic sau la nevoie merg sa cumpere doar de la acelasi producator, sau pe baza de abonament, impartirea cheltuielilor, etc.

In acest moment aceste doua forme mi se par utile, dar nu ar fi exclus sa mai fie si altele. Idei?

01-12-2010, 03:42 AM
25.000 euro pentru tinerii care se muta la sat
Tinerii de pana in 40 de ani care se muta la tara si cumpara pentru prima data o exploatatie agricola sau o iau in arenda pot beneficia de o prima de instalare de pana la 25.000 euro, bani nerambursabili.

Fermierii trebuie sa depuna un proiect in cadrul masurii "Instalarea tinerilor fermieri" din cadrul Programului National de Dezvoltare Rurala 2007 - 2013.

Programul pune la dispozitia tinerilor fermieri fonduri nerambursabile in valoare totala de peste 330 de milioane de euro pentru infiintarea exploatatiilor agricole.

Fondurile pot fi solicitate de la Agentia de Plati pentru Dezvoltare Rurala si Pescuit (APDRP) pana la finalul anului 2013.

Pentru a primi banii, tinerii trebuie sa nu fi implinit 40 de ani la data depunerii cererii de finantare si trebuie sa practice "in principal activitati agricole".

De asemenea, fermierul, potential beneficiar al masurii amintite, trebuie sa detina o exploatatie agricola cu o dimensiune economica cuprinsa intre 6 si 40 UDE (unde UDE reprezinta Unitatea de Dimensiune Economica, adica unitatea prin care se exprima dimensiunea economica a unei exploatatii agricole determinata pe baza marjei brute standard a exploatatiei).

Valoarea unei UDE este de 1.200 Euro. Fondurile nerambursabile acordate pentru instalarea tinerilor fermieri sunt de 10.000 de euro pentru o exploatatie agricola cu dimensiunea minima de 6 UDE.

Daca exploatatia are o dimensiune mai mare de 6 UDE, sprijinul pentru instalare poate creste cu 2.000 de euro/1UDE, dar nu va putea depasi 25.000 de euro pentru o exploatatie.

Ferma trebuie sa fie situata pe teritoriul tarii si sa fie inregistrata la Registrul fermelor sau Registrul agricol de la Agentia de Plati si Interventii in Agricultura.

Pentru a obtine banii nerambursabili, doritorii pot face un proiect tip care include o cerere de finantare si documente specifice, prin care se prezinta si dimensiunea economica a exploatatiei.

"Pentru a dovedi ca exploatatia agricola are o dimensiune cuprinsa intre 6 si 40 de UDE, potentialul beneficiar trebuie sa prezinte documentul justificativ si anume extrasul din Registrul Fermelor pentru suprafata pentru care se solicita fondurile nerambursabile.

Prin urmare, calculul UDE se realizeaza avand in vedere structura culturilor sau a speciilor de animale, pasarilor si albinelor, conform Extrasului din Registrul Fermelor si pe care fermierul le mentioneaza in sectiunea specifica din Cererea de finantare, cat si baza materiala din planul de afaceri in anul "0", pentru care solicitantul poseda documente de proprietate sau folosinta", se arata intr-un comunicat de la Agentia de Plati pentru Dezvoltare Rurala si Pescuit, remis Ziare.com.

Exploatatiile care se infiinteaza la inceputul anului 2009 pot beneficia de fonduri nerambursabile intr-o sesiune urmatoare celei actuale (3 decembrie 2008 - 27 martie 2009).

Aceasta situatie nu este aplicabila pentru fermierii care se inregistreaza ca potential beneficiar la inceputul anului 2009. Categoriile de beneficiari eligibili pentru masura privind instalarea tinerilor sunt persoanele fizice inregistrate si autorizate conform OUG 44/2008 si societati cu raspundere limitata - SRL, infiintate in baza Legii 31/1990.

De asemenea, sunt eligibili ca beneficiari si persoanele fizice neautorizate la data depunerii Cererii de finantare, cu conditia ca acestea sa se inregistreze si sa se autorizeze pana la data incheierii contractului de finantare cu APDRP.
http://www.ziare.com/business/afaceri/03...sat-685574

AUM MANI PADME HUM
01-12-2010, 10:12 AM
Din fericire soacra mea are o gradina destul de mare de care se ingrijeste cu pasiune. Asa ca noi mancam ”ecologist” cum spune ea. Rar cumpar legume din piata, doar rosii pana apar ale ei.
Fructe autohtone cumpar de la tarani iar exotice de la supermarket.

Lipsa de toleranta naste monstri.
01-12-2010, 10:34 AM (This post was last modified: 01-14-2010 12:03 AM by mariusvalentin.)
E un rahat, ca toate legile gandite de guvernantii nostrii.
Poi ce poate face un tanar care pleaca dintre betoane la tara, fara nici o cunostinta in domeniu? Ca asa suna, "tinerii care se muta la tara". Oare "tinerii care raman la tara" beneficiaza de asa ceva?
In al doilea rand, guvernantii nostrii pun caruta inaintea calului. Sa presupunem ca eu ma duc la tara si imi fac exploatatie agricola. Si produc te miri ce. Unde vand recolta?
Daca statul s-ar fi ocupat inainte de toate de preluarea recoltei la un pret minim garantat (practica folosita in toata europa, practica cu care s-a ridicat agricultura tarilor din CECO, ulterior CEE astazi UE) nu mai era nevoie sa dea prime tinerilor. Deoarece in momentul in care exista cerere, sigur va aparea si oferta.

01-14-2010, 12:03 AM
(01-12-2010 10:34 AM)Gogu Wrote:  E un rahat, ca toate legile gandite de guvernantii nostrii.
Poi ce poate face un tanar care pleaca dintre betoane la tara, fara nici o cunostinta in domeniu? Ca asa suna, "tinerii care se muta la tara". Oare "tinerii care raman la tara" beneficiaza de asa ceva?
In al doilea rand, guvernantii nostrii pun caruta inaintea calului. Sa presupunem ca eu ma duc la tara si imi fac exploatatie agricola. Si produc te miri ce. Unde vand recolta?
Daca statul s-ar fi ocupat inainte de toate de preluarea recoltei la un pret minim garantat (practica folosita in toata europa, practica cu care s-a ridicat agricultura tarilor din CECO, ulterior CEE astazi UE) nu mai era nevoie sa dea prime tinerilor. Deoarece in momentul in care exista cerere, sigur va aparea si oferta.

Ai perfecta dreptate,si intr-o alta ordine de idei ,ce mama dracului mai faci cu 25000 euro...

AUM MANI PADME HUM
04-07-2011, 01:09 AM
Un filmulet interesant despre cum poti sultiva cartofi in spatii mici 03
Multumesc lui Victor pentru link

http://www.healthsmartsantafe.com//media...r_Baskets/

Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication