Post Reply 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gradina mea
06-08-2011, 11:51 PM
RE: Gradina mea
Pesticide ecologice

Numeroase pesticide cu care eram familiarizati au fost retrase de pe piata, in urma schimbarii politicii de mediu necesara aderarii la Uniunea Europeana. Cu toate acestea, evaluarile actuale au subliniat faptul ca pesticidele si alte chimicale care solutioneaza problema insectelor nedorite ameninta viata oamenilor, animalelor de companie si a ecosistemului.

Alege o varianta bio pentru a scapa de musafirii nepoftiti, precum pesticidele ecologice. Imprastie prin gradina ardei iute uscat si stropeste frunzele pentru a izgoni insectele sau planteaza-i impreuna cu plantele pentru a tine mamiferele la departare.
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
06-09-2011, 10:30 PM
(06-08-2011 11:51 PM)anuk Wrote:  Pesticide ecologice
Numeroase pesticide cu care eram familiarizati au fost retrase de pe piata, in urma schimbarii politicii de mediu necesara aderarii la Uniunea Europeana. Cu toate acestea, evaluarile actuale au subliniat faptul ca pesticidele si alte chimicale care solutioneaza problema insectelor nedorite ameninta viata oamenilor, animalelor de companie si a ecosistemului.

Gogule ca sa ai un randament si mai mare, cauta sa-ti stropesti legumele cu "ORMUS"
Simplu de realizat, ingrasamant natural, plantele devin rezistente la seceta (sau lipsa de apa), si din experienta celor care folosesc elementul Ormus, recoltele sunt fabuloase.
Am vazut in Franta, porumb inalt de 3 m, rosii de peste 1 kg, vinete, ardei, morcovi de marimi impresionante.
Cauta pe net info in engleza si daca esti chiar interesat sa usurezi munca batranilor tai, poti cumpara cartea care descrie procedura de obtinere a elementului Ormus.
06-10-2011, 12:55 AM
He, he, he, poveste lunga cu ormus asta. As vrea si eu sa vad la cineva recoltele alea "fabuloase" obtinute din cauza ormusului 04 Dar studiu stiintific, nu chestii facute "dupa ureche" 01
Cat despre plate si legume gigant, nu sunt greu de produs. Insa producerea lor nu este practica 01

In alta ordine de idei, daca se doreste profit cat mai mare, chimicalele nu au rival ca si pesticide. Insa daca vrei mancare curata, aceasta se poate face fara nici un fel de "pesticid" doar tinand cont de sol, soiuri/hibrizi si controlul natural al daunatorilor.

Cand armele sunt ilegale, numai delincventii au arme.
06-10-2011, 04:06 PM (This post was last modified: 06-10-2011 04:07 PM by Luna.)
He, he, he aici e aici: 04 ormus nu e un pesticid, este un produs natural.
Situatia e similara cu cea din industria farmaceutica, unde este indicat sa nu mai utilizezi un produs din plante naturale ca sa tratezi o boala; in schimb, trebuie sa cumperi un medicament alopat care are "n"-spe efecte nagative. Asa e si in cazul Ormus.
Urmareste filmul si citeste putin pe link:
http://ormusbook.com/[/u]
http://www.youtube.com/watch?v=oV0hDpG25IA&NR=1
06-11-2011, 11:46 AM
Luna,
Cred ca esti convinsa de fapul ca am cautat ce este acel omus si ce face el. La fel, din ce este facut. Si explicatiile de pe net nu m-au convins. Prea seamana a celulact h totul.
Tu l-ai folosit? Care este experienta ta personala cu el?

06-11-2011, 11:55 AM
Si apropo de chestia cu produsele naturale si medicamentele. Si celulact h este un produs natural. Si care se spune ca trateaza cancerul. Dar ce face el in sine este alta poveste.
Neincrederea medicilor in produsele naturale este, zic eu, justificata. Sunt produse ce sunt testate si paratestate, cu rezultate evidente, de genul echinacea. Si pentru fiecare astfel de produs sunt milioane de produse cel putin dubioase (ca sa folosesc un cuvant usor). Si nu numai despre produse putem discuta acum, ci si despre procedeele medicale. Sunt procedee ce ajuta (frectia cu alcool) dar, la fel ca si in cazul produselor, pentru fiecare astfel de procedeu exista milioane de procedee cel putin dubioase. Stiu pe cineva ce in cazul unei apendicite recomanda nu stiu ce ceaiuri. Pai mai nene, ala poate fi crezut sau se poate avea incredere in el?
Si inca o chestiune logica. Medicina traditionala chineza impreuna cu multele subramuri ale ei, inclusiv acupunctura & shit. In China, de mii de ani, aceasta medicina a tot existat si a tot luat avant. Insa bolile si suferintele au inceput sa fie tinute sub control si eliminate din China abia dupa ce a luat avant acolo medicina alopata moderna. Cred ca asta spune tot.

OK, acum sa mergem mai departe cu gradina.

04-16-2014, 10:38 AM
Incerc aici sa fac un rezumat al unui articol de aici http://www.treehugger.com/lawn-garden/pl...-year.html
Ideea de baza este ca sa punem in gradina "legume" perene. Asta inseamna ca le plantam 1 data si apoi le recoltam.
Sa le enumeram
1. Asparagus sau Sparanghel.
Este o leguma veche in Europa si care incepe sa fie incet incet redescoperita in Romania. Pentru cultivare, cateva informatii se gasesc aici http://culturaplantelor.blogspot.com/201...nalis.html
2. Topinamburul sau napul porcesc. Este usor de cultivat, usor de recoltat si usor de gatit.
3. Apios americana este o planta perena virtual necunoscuta in Romania, dar cu mare potential. Se pot consuma pastaile sau tuberculii.
4. Anghinarea desi este o planta mediteraneeana, se poate cultiva si la noi in tara.
5. Rubarba este o planta din ce in ce mai intalnita in gradinile de legume din Romania.
6. Hreanul este nutil sa discutam mult despre el. Cred ca se gaseste in toate gradinile de legume din Romania.

04-16-2014, 11:13 AM
Zici tu ca pot cultiva sparanghel la mine in gradina? He,he09
Topinamburul iesea la bunica mea in gradina si ea il gatea ,dar mie nu imi placea neam ,cu toate ca cica are multe beneficii pentru sanatate...E interesanta lista matale ,oltene ,dar...crezi tu ca romanul are curaj sa isi schimbe viziunea despre ce inseamna leguma ce trebuie plantata?
04-16-2014, 12:10 PM
Sincer, nu ma intereseaza daca romanul cultiva sau nu cele de mai sus.
Informatiile sunt mai mult pentru mine si pentru cei ce vor, nu sunt pentru cei ce nu vor.

04-16-2014, 12:44 PM
(04-16-2014 11:13 AM)degetica Wrote:  Zici tu ca pot cultiva sparanghel la mine in gradina? He,he09
Topinamburul iesea la bunica mea in gradina si ea il gatea ,dar mie nu imi placea neam ,cu toate ca cica are multe beneficii pentru sanatate...E interesanta lista matale ,oltene ,dar...crezi tu ca romanul are curaj sa isi schimbe viziunea despre ce inseamna leguma ce trebuie plantata?

Sunt multi receptivi la nou, stiu cel putin 3 care vin cu rosii cherry rotunde sau pruna, cu brocoli si castraveti pt diabetici ,cu tzuchini , toate cultivate de ei si au mare "catare" pe piata. Am sa le dau link-ul si poate ca....la anul pot cumpara sparanghel si anghinare. Mi-ar placea.
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication