Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Semnale din piata
01-14-2015, 12:39 PM
Semnale din piata
Aici incerc sa trec diverse semnale primite din piata, asa cum le vad eu.
In primul rand, EUR este pe deflatie. BCE foarte probabil va tipari euro.
Anul acesta, pentru prima data, si Romania va declara sau va fi pe deflatie. Cam o luna. Apoi BNR va incepe sa tipareasca lei.
In pofida semnalelor date de Moise Guran (de exemplu) eu as tine rezerve (si) in dolari SUA.

Cand armele sunt ilegale, numai delincventii au arme.
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
01-20-2015, 01:09 PM
RE: Semnale din piata
Acum, sa-mi dau si eu cu parerea despre ultimele zile ale balamucului cu CHF-ul (francul elvetian).

Strict pe problema ridicata (balamucul din piata dupa anuntul facut de banca Elvetiei), dupa o perioada lunga de netranzactionare, este normal sa fie balamucul asta. INSA intr-o perioada scurta de timp (maxim o luna), cursul CHF se va stabiliza, foarte probabil pe undeva pe langa EUR/CHF 1.1, 1.2.
"Panica" din Romania este, foarte posibil, provocata de niste unii care vor sa castige bani (MULTI BANI) din acest balamuc, pe fondul unor "cutii de rezonanta" dintre jurnalistii (sunt si ei oameni) cu credite in CHF.
BNR-ul, foarte probabil, isi va pastra atitudinea de neimplicare momentana (nu de altceva, dar in piata mondiala, cursul CHF a luat-o razna de tot, nu doar in Romania) urmarindu-si scopurile proprii. Scopul BNR este sa gestioneze masa monetara din Romania, nu sa ajute cetatenii sa plateasca putin la credit sau ceva de genul. Asta este sarcina guvernului, nu a bancii nationale. In plus, BNR-ul are alte probleme mai mari decat faptul ca Xulescu plateste cu tzspe lei mai mult la rata. Spectrul deflatiei (de exemplu) pluteste deasupra leului, si asta nu e deloc de gluma.

Iar acum o previziune. Tot personala.
In cam o ora se vor publica niste indicatori in Germania. Dupa aceea prevad ca EUR va creste in comparatie cu multe monede. Pentru ca daca nu stiti, EUR nu are probleme doar cu CHF, are probleme sistemice in relatia cu USD.

01-22-2015, 11:24 AM
Astazi, daca nu ma insel, se va afisa dobanda de referinta a EUR. Posibil sa fie in defavoarea EUR, asa ca eu daca as juca pe forex, as miza pe scaderea EUR/USD.

01-23-2015, 10:39 AM
EUR/USD a scazut de la 1.164 la 1.133
QED

01-23-2015, 01:03 PM
Si continua...
EUR/USD a scazut sub 1.123

01-23-2015, 03:54 PM (This post was last modified: 01-23-2015 04:52 PM by Gogu.)
Si continua...
1.118...

01-24-2015, 12:11 PM
Oare de ce resimtim lucrul asta de sus-jos noi romanii atat de acut fata de restul tarilor?:)Mama lui de euro...
01-26-2015, 10:46 AM
Rofl inca nu am inceput sa-l resimtim.
Dar primele lui efecte, normale, ar fi ca importurile in EUR sa se ieftineasca, sa scada ratele la credite, DAR va creste EURIBOR 03

Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication