Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cine sunt cei care cred in teorii ale conspiratiei ?
12-02-2014, 10:40 PM
RE: Cine sunt cei care cred in teorii ale conspiratiei ?
Daca ar fi asa cum spui tu , marea majoritate a oamenilor ar crede in teoria cnspiratiei, imi mentin parerea ca este vorba de lipsa increderii si sceptici.

"Să fii veșnic tânăr nu înseamnă să ai 20 de ani, înseamnă să fii optimist, să te simți bine, să ai un ideal în viață pentru care să lupți și pe care să îl cucerești."

Ana Aslan
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
12-02-2014, 10:43 PM
As mai adauga ca este o doza mare de naivitate cay si credulitate.

"Să fii veșnic tânăr nu înseamnă să ai 20 de ani, înseamnă să fii optimist, să te simți bine, să ai un ideal în viață pentru care să lupți și pe care să îl cucerești."

Ana Aslan
12-03-2014, 11:24 AM
Da si nu.
Sa nu uitam ca de vreo 3000 de generatii omul nu prea mai are dusman natural. Este posibil ca alte gene sa fi ajuns dominante.

Cand armele sunt ilegale, numai delincventii au arme.
12-03-2014, 02:38 PM
Ereditatea ,mediul si educatia merg mana-n mana, asadar.....

Ana Aslan
12-03-2014, 03:25 PM (This post was last modified: 12-03-2014 03:29 PM by degetica.)
(12-02-2014 11:12 AM)Gogu Wrote:  O buna parte din partea psihologica isi are radacinile in ADN.

Daca aceasta parte e in ADN si e majoritara,atunci ce rost mai au psihologii?
Inseamna ca suntem deja cu un profil psihologis deja prestabilit si nu putem sa actionam decat din perspectiva lui indiferent de ceilalti factori,sau nu?
Eu cred ca alegi daca sa fii Om sau nu si restul sunt...conspiratii.01 Cred ca e singura optiune viabila de a avea liber arbitru a omului.

(12-03-2014 02:38 PM)anuk Wrote:  Ereditatea ,mediul si educatia merg mana-n mana, asadar.....

Cred ca indiferent de factorii amintiti de tine poti ramane om daca vrei si iti asumi consecintele . E adevarat ca altfel vede lumea un om trait intr-un mediu ostil ,violent si plin de factori nocivi si altfel vede lumea un om trait intr-un mediu pasnic,civilizat si plin de iubire,dar omul in esenta e la fel si poate alege ce sa faca si ce nu ,sigur daca nu se lasa influentat de tot de ce e in jurul lui...
12-03-2014, 05:07 PM
" Liberul arbitru ", discutabil in situatia asta , mai repede vointa de a cauta, de a te informa, de a discerne ,de a nu crede tot ce auzi sau citesti.

Ana Aslan
12-03-2014, 05:34 PM
Pot fi de acord cu amandoua.
Ereditatea, mediul educatia, vointa, toate merg mana in mana si au un oarece rol in definirea personalitatii si persoanei noastre. Si nu sunt singurii factori (nici macar dintre cei determinanti) dintre cei ce ne modeleaza si ne fac cine suntem.
Insa unul din ei, oricare, luat individual, ne poate arata o predispozitie.

Dar sa elimini una din ele este ca si cum ai incerca sa faci clatite fara oua. Sau fara faina. Ma rog, fara un ingredient.

12-03-2014, 06:15 PM
Gogule,fara oua poti sa faci clatite,dar fara faina....ioc01))) Adicatelea ,asa...intr-un cuvant daca te nasti OM ,asa mori01 ...si poate ai si tu dreptate...cumva...
12-04-2014, 03:16 PM
Nu ne nastem "OM".
Ne nastem predispusi la a fi oameni (factor genetic).
Daca traim intr-o familie suntem predispusi la a fi oameni (partial mediu, partial educatie).
Daca avem parte de un anturaj bun suntem predispusi la a fi oameni (la fel ca mai sus).
Ne dorim sa fim oameni, sa evoluam, sa ne cultivam, etc si devenim iar predispusi la a fi oameni.

Niciunul din cei de mai sus, nici macar cumulul lor, nu ne garanteaza ca vom fi oameni.
"Regula" spune ca majoritatea vom/vor deveni oameni, insa intotdeauna exista si exceptii.

12-04-2014, 05:23 PM
Poti fi "OM" in sensul pe care il da Degetica, si in acelasi timp sa crezi toate teoriile fanteziste si conspirationiste ,nu credeti ? Genetic ne nastem oameni, ca unii sunt de omenie iar altii bestii, este alta discutie, cu siguranta genetica e de "vina",dar toti suntem oameni.

Ana Aslan
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication