Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Apicultura
08-07-2014, 06:32 PM
RE: Apicultura
Uite ce scrie un apicultor :

" Sunt pasari migratoare, vin la noi cam pe 10 Mai si stau pana prin Septembrie-Octombrie, dupa care pleaca ptr. iernat in Africa. Cuibaresc in colonii, prin malurile de pamant ale santurilor sau rapelor. Veti vedea zeci/sute de gauri in acele maluri iar partea interesanta e faptul ca o pasare viziteaza si cuiburile vecine, mai duce mancare, mai vede ce e cu puii vecinei, mai aduna o pana cazuta, mai stau la taclale...
Cu toata frumusetea lor sunt ucise cu bestialitate de catre apicultori care dau vina pe ele ptr. pierderile de albine, dar uita ca e vorba de un ciclu natural, firesc. Sunt foarte inteligente, identifica stupii, se aseaza in zona si lasa albinele sa plece dupa mancare ptr. a le ataca la intoarcere, cand sant obosite si ingreunate de polen.
Dar albinele nu reprezinta baza lor alimentara, dintre 10 capturi de insecte daca este una cu o albina. Bine, daca esti apicultor idiot si vii cu stupii langa o colonie...ori pierzi albinele, ori iei stupii si pleci. Ei bine am avut parte de o scena de cosmar, de care nu am mai vorbit pana acum. Apicultorii dintr-o zona au tocmit un alpinist sa distruga o colonie; cobora asta pe funie pana la gauri, dadea cu spray insecticid si cu carbid in gaura cuibului apoi o astupa cu un cep. Va dati seama cum mureau puii si pasarile mature prinse acolo!
Mi-am pierdut cumpatul, am taiat funia idiotului cu o secure, am sarit dupa el in rapa si i-am dat de cred ca si acum merge stamb. Daca mai aude asta de Prigorii lesina instant. Mi-a spus ca l-au tocmit apicultorii din zona..."
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
08-07-2014, 06:39 PM (This post was last modified: 08-07-2014 06:56 PM by Sarrah.)
RE: Apicultura
...Pe valceaua aceea sunt terenuri propice dezvoltarii prigoriilor, insa sunt familii care au sau au avut stupi. Sigur nu se ocupa cu instalarea de capcane sau cu distrugerea cuiburilor acestora.
Cred ca doar in unii ani se dezvolta mult si, la cate insecte sunt, acum cu atatea balarii si terenuri nelucrate cred ca au hrana din belsug.
Cine are stupi si vrea sa faca profit ii duce pe camp, nu ii tine pe rapa prigorilor.
Un stup-doi de fantezie e una, dar o investitie serioasa doar in asociere ma vad, daca va fi sa fie.

...Sau poate in altceva, daca nu se poate investi in apicultura.
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication