Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Apicultura
05-26-2014, 12:50 PM
RE: Apicultura
Ca o chestie, faza cu neonicotinoidelor cred este o bula. Din experienta stiu ca, in urma cu vreo 6-7 ani, maxim 5% din samanta de porumb si floarea soarelui era tratata cu asa ceva, in Romania.

Cand armele sunt ilegale, numai delincventii au arme.
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
05-26-2014, 08:40 PM
Ce intelegi prin "bula"? O vorba in vant?
Valceaua e intre doua sate, erau candva loturi personale dar acum sunt cam abandonate.
Le-au napadit macesii, salcamii, gardurarita (asta infloreste non-stop, dar are flori miiiiici de tot.)
Campuri sunt pe o laterala, nesfarsite, cam incepand de la 400 metri distanta.
De obicei porumb se pune in imediata vecinatate, pe camp.
Deci sanse mici sa fie tratate acele campuri. Chiar daca nu incep acum sau in cativa ani, e bine de stiut cum pot interveni, as putea imprastia samanta de salcam, maces, sau eu stiu...altceva, unde e flora spontana. Orice informatie ce o si pot specula in practica se poate dovedi utila peste timp.
05-27-2014, 12:24 PM
Da, ovorba in vant, menita sa abata atentia de la altceva sau sa deschida drumul altor substante.Si stii cu ce se pot inlocui neonicotinoidele? Cu carbofuran. Atat.
SAU, se justifica preturile prea mari 03
Daca este valcea abandonata, tu nu trebuie sa faci nimic. Are grija natura 03

05-27-2014, 02:37 PM
Cum sa spun...e albia raului, unde natura lucreaza si se extinde de la sine peste loturile personale abandonate. Ei, sunt versanti si de 10 metri inaltime pe distanta de 1km, unde pot arunca samburi de maces, corcodus sau seminte de salcam. Desi sunt, dar nu acopera 100%.
Ma gandesc sa arunc si seminte de rapita, desi mai creste si spontan.

Nu stiu care e raza de actiune a albinelor si al naibii de nu m-am aglomerat cu diverse maruntisuri inevitabile. (analize medicale in primul rand si ies ok. Tensiunea mare, dar e firesc, bine ca nu am facut infarct)
Au aparate si doar te palpeaza, se vede tooot.
05-27-2014, 03:43 PM
Nu e cazul sa te agiti... seminte sunt, si inca din belsug, chiar daca nu le vedem, si ele isi fac treaba.
Albinele culeg de la 4-5 km pe conditii bune.

05-27-2014, 07:31 PM
(05-27-2014 03:43 PM)Gogu Wrote:  Nu e cazul sa te agiti... seminte sunt, si inca din belsug, chiar daca nu le vedem, si ele isi fac treaba.
Albinele culeg de la 4-5 km pe conditii bune.

Ma gandeam la 2km. Pai ar "calari" 2 sate si cati salcami sunt...
O sa fac cateva poze pe valcea si o sa le pun aici.
05-28-2014, 11:13 AM
Si o chestie "prinsa" de la un apicultor. Stupina, la cules, trebuie asezata pe aceeasi linie sau mai jos decat zona de cules, astfel incat albina cand e incarcata sa zboare drept sau in jos, niciodata in sus. Astfel creste productia 03

05-28-2014, 09:24 PM
Ei, treaba albinii e sa zboare. Da, aici nu prea e asa, n-am ce face.
Dar, in privinta acestei logici, mai mult vantul le incurca, nu diferenta de nivel.
Sunt insecte mici, n-au cine stie ce viteza si vantul cred ca le e principalul impediment, (cred eu)
05-30-2014, 01:47 PM
Am observat ca Mana Maicii Domnului infloreste dupa salcam si, din cat inteleg s-ar incadra in flora spontana, cu mentiunea ca are tendinta sa se catere. Pe langa corcodus ar face o simbioza buna, sau chiar cu salcamul. Vad ca are flori din belsug plus un miros patrunzator (nu prea imi place) care ar putea atrage albinele (sper ca lor sa le placa)
05-30-2014, 02:09 PM
Are tendinta de a sufoca plata pe care se catara. Si daca nu-ti place mirosul nu o sa-ti placa nici mierea.
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication