Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Apicultura
05-18-2014, 02:12 PM
Apicultura
De ceva vreme ma gandesc la apicultura.
Am vazut topicul privind plantatiile de nuci, nimic de zis, e OK.
Nu sunt in masura sa judec, sa imi dau cu parerea daca e mai bine asa sau altceva, clar e ca si plantatiile de nuci pot fi profitabile.

Din copilarie am fost fascinata de...furnici, mi-a placut in mod deosebit superba organizare soldateasca a lor si, nu in ultimul rand, faptul ca puteau prevedea vremea.
Daca pe timp uscat isi inaltau musuroiul, era clar ca va urma o perioada mai umeda. Pur si simplu reuseau sa aduca bucatele de sol umed la suprafata, fapt ce ma ducea cu gandul ca ajungeau destul de jos cu galeriile.

Inteleg ca o organizare similara o au si albinele si nu cred ca mi-ar fi greu sa ajung sa le inteleg, sa invat despre bolile si daunatorii lor, despre cum trebuie sa fie ingrijite iarna, si cate si mai cate.

Stiu ca nu e ceva superficial, ar fi destule de invatat.
O sa adun aici materiale de pe net in legatura cu asta si, pe masura ce voi reusi sa atrag fonduri (nu am un venit momentan) sa fiu bine informata, sa stiu exact ce as avea de facut.

Probabil in prima faza ar fi buna o asociere, sa am si eu macar un stup in grija unui apicultor, sa invat de la el.
In prima faza, profitul ar fi acumularea de informatii, interesanta ar fi si partea practica.
Probabil lasand in preajma stupului o haina, ceva din garderoba, s-ar obisnui cu mirosul, de aceea unii apicultori nu se mai feresc, albinele ajung sa-i "cunoasca"
Sau, poate ca au un truc, se pot unge cu putin laptisor de matca si...sunt tratati precum regina (regeste)
Asa imi explic filmuletele in care unii se acopera efectiv cu albine...in loc sa-i intepe, ii protejeaza! Ii considera regina, seful lor, formeaza o armata a lui!
Eu cred ca in acest domeniu (ca si in altele, desigur) esentiala e atat partea teoretica, informatia folosita in mod corect si eficient.
Cat despre profit, ar fi si in functie de posibilitatile de transport, de a asigura mobilitatea stupilor catre lanurile in floare.
Si proprietarii plantelor ar fi de acord, s-ar asigura polenizarea plantelor respective.
Probabil profitul ar veni mai repede fata de o plantetie de nuci (luam ca si referinta asta pentru ca e topic mai amplu) insa exista si riscul epidemiilor, bolilor, riscuri climaterice, si altele, prin care poti pierde rapid din vigoarea familiilor sau chiar pierderea unor familii intregi.
O sa revin cu materiale, interesant va fi si aspectul privind asocierea, inteleg ca ar fi ceva organizatii nu stiu acum prea multe.
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
05-18-2014, 02:47 PM
RE: Apicultura
(05-18-2014 02:12 PM)Sarrah Wrote:  De ceva vreme ma gandesc la apicultura.
Am vazut topicul privind plantatiile de nuci, nimic de zis, e OK.
Nu sunt in masura sa judec, sa imi dau cu parerea daca e mai bine asa sau altceva, clar e ca si plantatiile de nuci pot fi profitabile.

Din copilarie am fost fascinata de...furnici, mi-a placut in mod deosebit superba organizare soldateasca a lor si, nu in ultimul rand, faptul ca puteau prevedea vremea.
Daca pe timp uscat isi inaltau musuroiul, era clar ca va urma o perioada mai umeda. Pur si simplu reuseau sa aduca bucatele de sol umed la suprafata, fapt ce ma ducea cu gandul ca ajungeau destul de jos cu galeriile.

Inteleg ca o organizare similara o au si albinele si nu cred ca mi-ar fi greu sa ajung sa le inteleg, sa invat despre bolile si daunatorii lor, despre cum trebuie sa fie ingrijite iarna, si cate si mai cate.

Stiu ca nu e ceva superficial, ar fi destule de invatat.
O sa adun aici materiale de pe net in legatura cu asta si, pe masura ce voi reusi sa atrag fonduri (nu am un venit momentan) sa fiu bine informata, sa stiu exact ce as avea de facut.

Probabil in prima faza ar fi buna o asociere, sa am si eu macar un stup in grija unui apicultor, sa invat de la el.
In prima faza, profitul ar fi acumularea de informatii, interesanta ar fi si partea practica.
Probabil lasand in preajma stupului o haina, ceva din garderoba, s-ar obisnui cu mirosul, de aceea unii apicultori nu se mai feresc, albinele ajung sa-i "cunoasca"
Sau, poate ca au un truc, se pot unge cu putin laptisor de matca si...sunt tratati precum regina (regeste)
Asa imi explic filmuletele in care unii se acopera efectiv cu albine...in loc sa-i intepe, ii protejeaza! Ii considera regina, seful lor, formeaza o armata a lui!
Eu cred ca in acest domeniu (ca si in altele, desigur) esentiala e atat partea teoretica, informatia folosita in mod corect si eficient.
Cat despre profit, ar fi si in functie de posibilitatile de transport, de a asigura mobilitatea stupilor catre lanurile in floare.
Si proprietarii plantelor ar fi de acord, s-ar asigura polenizarea plantelor respective.
Probabil profitul ar veni mai repede fata de o plantetie de nuci (luam ca si referinta asta pentru ca e topic mai amplu) insa exista si riscul epidemiilor, bolilor, riscuri climaterice, si altele, prin care poti pierde rapid din vigoarea familiilor sau chiar pierderea unor familii intregi.
O sa revin cu materiale, interesant va fi si aspectul privind asocierea, inteleg ca ar fi ceva organizatii nu stiu acum prea multe.

In sfarsit iata si un gand bun, albinaritul este singurul domeniu in care muncitoarele ( albinele ) nu doresc deact sa munceasca tu avand doar responsabilitatea asigurarii spatiilor de depunere a produselor lor dar si protejarea lor fata de boli si daunatori.Avantajele sunt nemasurabile din toate punctele de vedere insa nu poti compara cu plantatiile de nuci.Un dezavantaj este acela ca nu poti practica asta la oras insa merita.Pierderi sunt in toate domeniile dar din cate stiu apicultura este o ocupatie pt care merita sa-ti dedici viata.
05-18-2014, 03:26 PM (This post was last modified: 05-18-2014 03:57 PM by Sarrah.)
Pai vezi, Ionut? Mai sunt lucruri frumoase de facut, la tara am spatiu in mai multe zone.

Dar mi-ar placea, as pune mult suflet in asta. Repet; stateam ore in sir si urmaream furnicile, nu intelegea bunica ce tot vad la ele!

Chiar daca nu le plimb, macar isi asigura traiul. Dar tot scoti ceva si cu o minima supraveghere.
Nu cred ca trebuie "sa stai in fundul lor", desi cred ca, cu cat te dedici mai mult, cu atat castigi.

Nici sa stai cu mainile in san, nici nu te omori prea tare.
Cred ca s-ar imbina bine cu meteorologia, ca si albinele sunt ca furnicile (prevedeau bine vremea furnicile, de aceea eram cu ochii pe ele)

Cate ceva stiu si despre albine, simt campul magnetic al Pamanatului, dar nu mai retin daca le perturba in vreun fel campul electromagnetic al furtunilor (se intinde destul de mult de la celula principala, uneori fulgere ucigase s-au inregistrat la zeci de Km distanta, uneori pe cer aparent senin)

Cum sa spun; ar fi imbinarea placutului cu utilul. Ar fi destule de observat; apoi cum se comporta toamna, cum simt ele schimbarea anotimpului...m-ar interesa.
05-19-2014, 09:19 AM
...Ar fi cam asa: (nu intru in cifre, la inceput partea romantica, e ceva de suflet in primul rand)

deci...un spatiu betonat in gradina (pentru inceput cat sa incapa 5 stupi, desi initial ar fi maxim 2 stupi)
imprejmuit cu plasa "de Buzau", parca asa ii spune (am mai prins termeni de la baieti) (mi-au bagat ei destule in cap aseara) cu acoperis.

Nu as face nimic daca nu as avea o camera de supraveghere (nu ca le-ar fura, ci pentru a le observa de la distanta comportamentul in functie de vreme, plus un termometru sa vad temperatura exacta)
orientata spre urdinis (parca asa se numeste locul de intrare-iesire din stup).

Nu m-as mai satura privind, mai ales cand stiu ca se va schimba vremea; trebuie sa simta, fiinte aeriene fiind!

Bine, ar fi un sistem de adapat asa cum scrie la carte, chiar i-as aduce imbunatatiri sa nu balteasca apa, sa se infiltreze apa in nisip, sa nu formeze lacuri, ca se pot pierde din ele odata cazute in apa.

Spatiul ar fi bine controlat climateric, m-am gandit ca ar putea fi un grilaj cu baleiaj, cu sistem electric comandat de pe net, (nu atat procurarea lui, cat sa poata fi actionat de pe orice calculator, laptop, mobil sau tableta) in functie de temperatura (pe timpul iernii)

Iarna, nu e bine sa fie curenti de aer prea intensi, pe ger, insa nici nu trebuie sa se supraincalzeasca in perioadele blande, deoarece pot fi "pacalite" si, daca se trezesc din hibernare, nu mai rezista la urmatorul val de frig. Deci, poate fi necesar controlul ventilarii (iarna) Practic la asta s-ar rezuma activitatea mea in perioada de hibernare.

Mai departe...
Poate ar fi utila(e) camere de supraveghere in stup (vara) sa pot vedea de la distanta (de pe net) daca trebuie intervenit, daca au intrat bondari sau mai stiu eu ce ar putea fi acolo?
Urmeaza sa ma documentez; dar asta e partea distractiva, visul meu...

Ei... un stup-doi nu trebuie plimbati, ar sta acolo bine supravegheati, pentru inceput.
Oricum, locatia e buna, chiar langa un camp imens, iar iarna nu-s troiene datorita unui rau ce intersecteaza directia Crivatului. (o vale larga de sute de metri, nici macar cel mai apocaliptic viscol nu o poate umple)

Sa vad ce as mai putea adauga la partea romantica, apoi trec la socoteli (fara ele nu se poate); costuri, taxe si impozite, posibilitati de finantare-colaborare, daca pot primi ceva subventii de la stat, (poate de la un anumit nr. de stupi in sus)
Probabil sunt destul de scumpe tratamentele, dar nu ma sperii. Macar doi stupi poate voi reusi sa am.
Nu mi-e teama de muste, le-as iubi ca si pe copiii mei.

Baietii aseara: "pai o sa te intepe!" (un pic ironici)

Nu ma tem; cu un costum adecvat, cu delicatete si cu dragoste, nu se poate sa nu ma inteleg cu ele, abia astept...
05-19-2014, 03:47 PM (This post was last modified: 05-19-2014 04:12 PM by Sarrah.)
Am gasit un anunt, stupi la pret de 400 ron per bucata.
Am sunat dupa un anunt, un roi bun 10 rame cu rame cu tot intre 350 si 400 RON.
Pai mi se pare ieftin! Bun, se adauga transportul si probabil se vand cu tot cu stup, achiti contravaloarea stupului, nu mai invarti mustele prin aer...

De dragul de a incepe, cu 2000 RON capital de inceput...huh!
O rama de tei...1,5 RON per bucata...
http://producatoriapicoli.ro/familii-de-albine/

Deci doi stupi, doua familii puternice ar fi, rotunjit 2000RON.
Mai departe, tratamente, etc...
Un flacon de nu stiu ce tratament 750 RON.
Deci acestea sunt scumpe.
http://www.apinatura.ro/ In acest url gasim practic tot ce ne intereseaza, inclusiv carti.
Absolut necesare in prima faza, o sa incep achizitionarea lor.
Sa zic undeva la 500 RON cartile.
Combinezon cu masca 135 RON
Manusi 16 RON
Afumator 30 RON
Apicalm- combustibil afumator 9 RON

Mi se pare interesant.
05-20-2014, 01:14 PM
Si eu cochetez cu gandul stuparitului, dar sunt alergic la intepatura de albine, asa ca mai astept putin.
Insa am o intrebare. De ce teren betonat si de ce clima? Nu ai nevoie de nici una din ele.

Cand armele sunt ilegale, numai delincventii au arme.
05-20-2014, 01:23 PM
Pentru incepus, as sugera filmul aceste (bine, eu urmaresc tot canalul, este EXTREM de interesant).

05-20-2014, 01:38 PM (This post was last modified: 05-20-2014 01:40 PM by Sarrah.)
(05-20-2014 01:14 PM)Gogu Wrote:  Si eu cochetez cu gandul stuparitului, dar sunt alergic la intepatura de albine, asa ca mai astept putin.
Insa am o intrebare. De ce teren betonat si de ce clima? Nu ai nevoie de nici una din ele.
Am foarte putin timp, nu pot urmari filmuletul acum.
Teren betonat as vrea pentru amplasament, sa fie un loc amenajat si imprejmuit, cu gard inchis complet, cu lacat.
Ca poate vor sa-i fure, se practica.
Apoi climatizare, controlul vantului iarna ar fi util, sa nu se supraincalzeasca in perioadele insorite de iarna, ca inteleg ca pot intrerupe hibernarea la peste 15 grade.
Mentionez ca una e temperatura exterioara, alta e in stup sub soare.
Din cateva poze am vazut ca tin stupii relativ expusi atat soarelui cat si vantului.
O sa iau carti, mai am de studiat, dar ma intereseaza mai mult comportamentul lor, as fi fascinata sa le observ.
Daca nu am camera sa le vad pe net, degeaba...

Am mai gasit materiale interesante, albinarit versus sanatate.
Cand voi avea timp o sa postez aici.
05-20-2014, 03:49 PM
Am inteles faza cu betonul si ingradirea.
Insa nu o pot intelege pe cea cu climatizarea, deoarece albinele nu hiberneaza. Chiar si iarna, temperatura in stup este undeva in jur de 33 de grade. Ca si vara. Daca au mancare suficienta, climatizarea nu isi are sensul. Bine, chiar daca ai climatizare si nu au mancare, tot ca dreaq iese.

05-20-2014, 09:09 PM (This post was last modified: 05-20-2014 09:14 PM by Sarrah.)
Nu cunosc aceste detalii, urmeaza sa iau carti dar nu mai devreme de saptamana viitoare.
Referitor la temperatura din stup vorbesc mai mult din experienta adaposturilor meteo, in care temperatura poate atinge pe insolatie valori mari chiar si iarna daca nu e ventilat bine, mai ales ca stupul e inchis.
Deasemeni, cunosc efectele indicelui de racire in caz de vant foarte puternic (vezi hartile lui Anuk de pe aici), deci vorbesc pur si simplu din punct de vedere al cunostintalor meteo.
Deasemeni, suprafata betonata cat si faptul ca as prevedea UN ACOPERIS ar avea un rol in climatizare, in ce priveste limitarea radiatiei nocturne excesive.
Am vazut stupine (pe net) puse in livezi (strategie foarte buna!) dar, cum nu am livada, foarte importanta va fi inlocuirea efectelor livezii asupra conditiilor microclimatului.
Totul ar fi pentru a crea un microclimat cu variatii cat mai mici intre temperaturile extreme.
Da, livada ar fi ideala! (taie vantul, reduce atat insolatia cat si radiatia nocturna, ca factori principali)
Cumva, as face un fel de adapost meteo, dar la scara mai mare, asta ar fi ideea.

Si tu...cum naiba sa nu aiba mancare?
Daca stiu ca au nevoie de 15 Kg de zahar la inceputul iernii, pun 20. Un avion cand decoleaza, pleaca cu cantitate exacta? Probabil ca nu, trebuie sa ai o marja de siguranta, plus ca nu stii cat de lunga va fi iarna si, nu stiu daca e bine sa deschizi stupul iarna. Asa ca, daca vrei sa le ai, pui acolo mancare.
Apoi, nu stiu...daca a ramas zahar neconsumat, nu mai poate fi folosit in sezonul urmator?
Daca asa mi-as pune problema, sa le infometez...mai bine reduc ratia mea.
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication