Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Instinctul patern
03-04-2014, 04:28 PM
RE: Instinctul patern
Depinde de implicarea tatalui. Ca si a mamei.
Este drept ca din punct de vedere fiziologic, mama poarta sarcina, hormonii respectivi avand un rol extrem de important in "instinctul matern". De altfel, aici ne-a adus evolutia.

Cand armele sunt ilegale, numai delincventii au arme.
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
03-04-2014, 07:30 PM (This post was last modified: 03-04-2014 07:33 PM by degetica.)
(03-04-2014 03:51 PM)Gogu Wrote:  Un barbat este liber si independent pana cand devine tata.

Lasa Gogule ca o libertate care te face singur nu cred ca e benefica,asa ca roaga-te lui Dumnezeu sa fii sanatos ,sa te bucuri de copilul tau si sa poti sa-i fii alaturi mereu.

(03-04-2014 04:28 PM)Gogu Wrote:  Depinde de implicarea tatalui. Ca si a mamei.
Este drept ca din punct de vedere fiziologic, mama poarta sarcina, hormonii respectivi avand un rol extrem de important in "instinctul matern". De altfel, aici ne-a adus evolutia.

Asta cu hormonii si evolutia...lasa-mi posibilitatea sa ma indoiesc.Unde or fi acei hormoni care trezesc istinctele materne la acele femei care isi abandoneaza copii sau si mai rai ii ucid??? Si unde o fi responsabilitatea acelor tati care stiu doar sa procreeze si cam atat? Cred ca subiectul e cu multe intortocheri...
03-04-2014, 09:29 PM
(03-04-2014 01:33 PM)degetica Wrote:  Depinde de asteptari.Si daca acel copil se dovedeste foarte calit in ceea ce priveste oamenii si nu v-a putea fi descifrat? Intrebarile directe cred ca sunt cele mai de dorit01)) Ba chiar ar trebui Sarrah ca si copilul sa te analizeze foarte bine si sa vezi atunci cum e sa fii pus sub lupa...nu e tocmai placut01

Poate ca nu am formulat bine subiectul, ma refer mai mult la reactia potentialului partener.
Desigur, o discutie foarte deschisa va fi solutia. Raspunsurile nici nu trebuie sa vina imediat, fiecare va fi analizat temeinic de celalalt.
Usor nu are cum sa fie pentru nimeni.
Important va fi momentul pentru aceasta discutie; nici prea devreme, nici prea tarziu.
03-04-2014, 09:47 PM
Te referi la felul in care ar reactiona partenerul in situatia unei adoptii ?
03-05-2014, 12:23 AM
Ma refer strict la inceputul inceputului unei relatii.
Una e sa descoperi ceva in neregula in timpul unei relatii, alta e sa stii din start.
Trebuie sa stie din start unde se va ajunge, totul e sa aleg momentul potrivit pentru aceasta discutie foarte importanta si foarte deschisa, altfel nu se poate.
Cred ca voi simti momentul potrivit pentru initierea discutiei, cred ca voi simti daca pot avea minim de incredere pentru asta.
De parca mie imi va fi usor...Inevitabil, va fi un test important si pentru el, dar nu am incotro, asa trebuie sa fac. Sigur ca nu poti obliga pe nimeni si incorect ar fi sa spun mai tarziu, cand poate ii va fi mai greu sa faca pasul inapoi, apoi nu va merge bine daca va ramane cu o indoiala in suflet. Cu timpul se poate acutiza si ar fi de evitat din start pe cat posibil.
Chiar daca "pic pe locul doi", mai bine mai devreme discutia decat mai tarziu.
Un moment "ideal" nu cred ca e posibil de estimat; suntem oameni, supusi greselilor. Macar sa fie cat mai mici.
Dar, multe vor conta de la inceput. Chiar daca m-as pricepe la psihologia barbatilor in privinta asta, totul se rezuma la un caz concret, fiecare din noi e unic in felul lui, chiar pe aici am citit asta.

Pot gasi si argumente favorabile (aici se potriveste maxima lui Suleyman Magnificul: "In orice rau e un bine")
Dar nu le spun aici si nici nu i le voi enumera. Nu vreau sa-l influentez. Daca le va "vedea" bine, daca nu, tot bine. Oricum, sunt amanunte poate neimportante, poate doar principiul va conta.
Nu ma voi teme de o reactie negativa, daca depasesc depresia.
Daca nu o depasesc, nimic nu are sens. Nu poti purta o astfel de discutie decat cu fruntea sus, nu cu capul plecat.
03-05-2014, 10:11 AM
Sarah, de la vorba la fapta..... e cale lunga mai ales la inceput cand si Luna de pe cer ar oferi-o 09
03-05-2014, 10:37 AM
L-as trezi eu la realitate. Ii poate pieri tot cheful. Copti poate de la 30 in sus.
03-05-2014, 11:32 AM
Sau el pe tine ,apropo de trezit 18
03-05-2014, 12:38 PM (This post was last modified: 03-05-2014 12:44 PM by degetica.)
(03-05-2014 12:23 AM)Sarrah Wrote:  Ma refer strict la inceputul inceputului unei relatii.
Una e sa descoperi ceva in neregula in timpul unei relatii, alta e sa stii din start.
Trebuie sa stie din start unde se va ajunge, totul e sa aleg momentul potrivit pentru aceasta discutie foarte importanta si foarte deschisa, altfel nu se poate.
Cred ca voi simti momentul potrivit pentru initierea discutiei, cred ca voi simti daca pot avea minim de incredere pentru asta.
De parca mie imi va fi usor...Inevitabil, va fi un test important si pentru el, dar nu am incotro, asa trebuie sa fac. Sigur ca nu poti obliga pe nimeni si incorect ar fi sa spun mai tarziu, cand poate ii va fi mai greu sa faca pasul inapoi, apoi nu va merge bine daca va ramane cu o indoiala in suflet. Cu timpul se poate acutiza si ar fi de evitat din start pe cat posibil.
Chiar daca "pic pe locul doi", mai bine mai devreme discutia decat mai tarziu.
Un moment "ideal" nu cred ca e posibil de estimat; suntem oameni, supusi greselilor. Macar sa fie cat mai mici.
Dar, multe vor conta de la inceput. Chiar daca m-as pricepe la psihologia barbatilor in privinta asta, totul se rezuma la un caz concret, fiecare din noi e unic in felul lui, chiar pe aici am citit asta.

Pot gasi si argumente favorabile (aici se potriveste maxima lui Suleyman Magnificul: "In orice rau e un bine")
Dar nu le spun aici si nici nu i le voi enumera. Nu vreau sa-l influentez. Daca le va "vedea" bine, daca nu, tot bine. Oricum, sunt amanunte poate neimportante, poate doar principiul va conta.
Nu ma voi teme de o reactie negativa, daca depasesc depresia.
Daca nu o depasesc, nimic nu are sens. Nu poti purta o astfel de discutie decat cu fruntea sus, nu cu capul plecat.

Sarrah ,ma tem ca avand o astfel de atitudine toate relatiile pe care ti le-ai dori esueaza din start .Nimeni nu e perfect ,nici macar tu ,dar ca sa poti construi ceva trebuie caramizi de buna calitate si primele caramizi ar trebui sa fie iubirea si increderea ,daruirea si curajul ,fara ele orice relatie care e pusa direct sub lupa e sortita esecului .E bine sa fii prevazatoare ,dar nu transforma asta in obsesie ,in ...eu stiu tot ca s-ar putea sa dai gres si un om nu face altui om asa ceva ,adica punerea sub lupa decat cand in sufletul lui e un mare gol si nu iubirea.

(03-05-2014 10:11 AM)anuk Wrote:  Sarah, de la vorba la fapta..... e cale lunga mai ales la inceput cand si Luna de pe cer ar oferi-o 09

Crezand ca poti primi Luna ,risti sa ramai doar cu ...iluzia ei .Un om care iti ofera prea mult dintr-odata ...din punctul meu de vedere e cam suspect ,cum de altfel si un om care o tot lungeste devine suspect01)

(03-05-2014 10:37 AM)Sarrah Wrote:  L-as trezi eu la realitate. Ii poate pieri tot cheful. Copti poate de la 30 in sus.

Risti sa ramai si tu fara...chef01))
03-05-2014, 12:55 PM
(03-04-2014 07:30 PM)degetica Wrote:  
(03-04-2014 03:51 PM)Gogu Wrote:  Un barbat este liber si independent pana cand devine tata.

Lasa Gogule ca o libertate care te face singur nu cred ca e benefica,asa ca roaga-te lui Dumnezeu sa fii sanatos ,sa te bucuri de copilul tau si sa poti sa-i fii alaturi mereu.

(03-04-2014 04:28 PM)Gogu Wrote:  Depinde de implicarea tatalui. Ca si a mamei.

Asta cu hormonii si evolutia...lasa-mi posibilitatea sa ma indoiesc.Unde or fi acei hormoni care trezesc istinctele materne la acele femei care isi abandoneaza copii sau si mai rai ii ucid??? Si unde o fi responsabilitatea acelor tati care stiu doar sa procreeze si cam atat? Cred ca subiectul e cu multe intortocheri...

Nu ar trebui sa vorbim de exceptii, ci de regula.

Cand armele sunt ilegale, numai delincventii au arme.
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication