Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Un gand fugar
11-27-2013, 11:12 AM
RE: Un gand fugar
Nu crezi ca e mai simplu sa mergi pe cararea batatorita ? 09
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
11-27-2013, 11:28 AM
Mai simplu? Poate.
Insa acum nu luam in calcul doar ce este simplu, ci si ce este eficient din punct de vedere al banilor.
Daca am avea o posibilitate sa folosim... siliciul, de exemplu, in locul fierului, am face-o fara probleme.
La fel, daca am avea o sursa de energie care sa se compare cu petrolul sau cu carbunele, am face-o fara probleme. Dar nu avem. Iar resursele "standard" sunt, folosind tehnologia de acum, din ce in ce mai greu de extras. Imagineaza-ti cum ar fi, folosind tehnologia epocii pietrei.

Cand armele sunt ilegale, numai delincventii au arme.
11-27-2013, 11:42 AM
Nu subestima puterea de creatie a omului modern, din cate stiu sunt oameni care audiverse solutii noi,neconventionale ,si nu sunt luati in seama.
11-28-2013, 10:16 AM
Apropo de ingeniozitate 09

https://www.youtube.com/watch?v=ZANPLXHcI-8
11-28-2013, 10:43 AM
(11-27-2013 11:42 AM)anuk Wrote:  Nu subestima puterea de creatie a omului modern, din cate stiu sunt oameni care audiverse solutii noi,neconventionale ,si nu sunt luati in seama.

Nu cred.
In momentul in care vine cineva cu o solutie practica la o problema, in mod automat aceasta este preluata de investitori.
Restul e can can.

Cand armele sunt ilegale, numai delincventii au arme.
12-26-2014, 01:23 PM
Eu sint dublu increzator caci
1. cu anumite cunostinte memorate si reinventate si strategii se avanseaza urgent in tehnologie avind in.vedere ca inca mai exista totusi resurse de carbune lemn si buruieni de ars.
Chiar si oil exista usor de extras din acela nematurat dar care tot e bun la cite ceva.
O instalatie de facut fire si foi de tole de motor e marele necesar sa faci turbine si motoare electrice. Apa si vint e din destul .
2 . caci stiu ca revelatie ca acum la Judecata aceasta nu se va matura chiar intreaga civilizatie ci doar orinduirea si sist de camatarie bancara.
Oricum in viitor odata cu terminarea rezervelor de benzina motorina si gaze naturale treb sa le inlocuim cu altceva fie ca vb de motoare electrice sau cu ulei natural ori free energy iar incalzirea cu materiale vegetale concentrate in bare.
ar fi si hidroliza dar are si dezavantaje eventual daca se gaseste un nou metal ieftin si mult ca sa nu se consume Cu.
Stiu ca se va renunta la atomoenergie.
Iar reorganizarea aviatiei de agrement cu ridicarea inaltimii de zbor va da voie eolienelor balon rotativ inalte de 3 sute de metri ancorate cu sufe sa aduca multa energie mai ieftina decit cea eoliana actuala . Inaltimea e necesara asigurarii unui curent constant si continuu .
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication