Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Un gand fugar
11-25-2013, 03:02 PM
Un gand fugar
Stam si cugetam, zilele trecute, la un "restart" al civilizatiei umane. In mintea mea, plina de prejudecati, credeam ca daca se va intampla ceva cu actuala civilizatie, vom repeta istoria, si o vom lua de la capat. Apoi cred ca am avut un fel de revelatie.
Pana acum, cand o civilizatie colapsa, o buna parte din cunostinte erau preluate de alta civilizatie din zona, omenirea in sine mergand mai departe.
In acest moment, aceasta optiune este virtual inexistenta. Pentru simplul motiv ca avem o civilizatie globala, nemaifiind civilizatii regionale. In plus, cumulul cunostintelor actuale depaseste de departe capacitatea de a fi usor transmisibile.
Totusi, presupunand ca se vor pastra cumva cunostintele, sau, presupunand ca nu este nevoie de ele, omul putand reinventa tot ceea ce a inventat deja, mai avem o "mica" problema. RESURSELE.
Epoca bronzului s-a bazat pe resurse usor accesibile de materii prime.
Epoca fierului, idem.
Epoca industriala, idem.
Insa, un restart al civilizatiei in acest moment este imposibil. Reusrele usor accesibile sunt de domeniul trecutului. Practic, suntem in situatia de a nu mai putea trece din epoca pietrei in epoca bronzului datorita lipsei resurselor usor accesibile de cupru si staniu. Nu vom putea ajunge in epoca fierului datorita lipsei resurselor usor accesibile de fier. Nu vom putea reincepe o revolutie industriala datorita lipsei de carbune usor accesibil sau de petrol usor accesibil.
Practic, noi ca si civilizatie, suntem pe un sens unic, neavand posibilitatea sa o luam "de la capat".
Comentarii?

Cand armele sunt ilegale, numai delincventii au arme.
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
11-25-2013, 03:40 PM
RE: Un gand fugar
Chiar daca "cumulul cunostintelor actuale depaseste de departe capacitatea de a fi usor transmisibile" cred in capacitatea si ingeniozitatea omului de a o lua de la capat , valorificand cunostintele dobandite,cu atat mai mult cu cat nu ramane singurul in viata si cu condtia sa nu-si piarda amintirile si cunostintele .
11-25-2013, 04:39 PM
Da.
Dar daca se pierde, sa spunem, capacitatea de a face un motor pe aburi, cu greu o mai putem reinventa un motor pe aburi, lipsindu-ne nu doar cunostintele, ci si fierul si carbunele usor accesibile.

11-25-2013, 06:55 PM
Cu certitudine socul ar fi naucitor dar, cred ca pas cu pas ne-am reveni , evident in timp ,nu cat ai bate din palme si ar fi posibil sa inventam ceva ce acum nu ne trece prin minte 09
11-26-2013, 12:50 AM
Resursele sunt putine pentru nevoile noastre actuale,dupa restart,necesitatile or sa scada,mai putini oameni,mai putine ambitii.
11-26-2013, 11:12 AM
Problema este ca resursele nu sunt usor disponibile.
Ce se putea extrage cu tehnologia epocii de piatra, de mult este epuizat...

11-26-2013, 12:14 PM
Pe primul plan ,iti asiguri un acoperis deasupra capului,apoi ,ceva sa-ti potolesti foamea,si abia dupa aia iti pui mintea la contributie sa vezi ce si cum.Iote colea o casuta facuta din te miri ce [Image: casa-m_80337800_zpsfc245f31.jpg]

http://www.obiectiv.info/cum-arata-casa-...25227.html

Si asta in condiitle actuale,dar cand e reaua pe capul tau.....
11-26-2013, 02:05 PM
De acord, ne putem asigura nevoile de baza, ca indivizi.
Dar ca civilizatie umana, daca ne "futem" actuala civilizatie, slabe sanse sa mai punem una in loc.

11-26-2013, 04:39 PM
Daca noi ca indivizi "vietuim" si ne perpetuam , in timp reconstruim tot ce-am pierdut, la urma urmei de ce n-am descoperi noi resurse ,altele decat cele cunoscute deja .
11-27-2013, 10:57 AM
Personal, nu sunt atat de optimist ca si tine.
Pentru simplul motiv ca, daca am putea folosi altceva in loc de bronz/fier, deja am face-o.

Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication