Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diverse discutii despre biserica si popi
05-10-2017, 10:39 PM (This post was last modified: 05-10-2017 10:46 PM by anuk.)
RE: Diverse discutii despre biserica si popi
Spovedenie neasteptata a unui o preot este o meditaţie provocatoare pe tema condiţiei umane, dar şi o cautare a divinului, a credinţei, dincolo de superstiţii, dincolo de dogme, dincolo de orice religie instituţionalizata. Născuta dintr-o experienţă directa de viata, tragica şi tulburatoare, cartea refuză resemnarea şi postuleaza o incredere reinnoita in umanitate.

„De mulți ani port haina preoției. Am slujit atâtea Învieri, an de an, și atâtea morți, mult mai multe, ori de câte ori s-a ivit prilejul. Am văzut atâtea nașteri și decese, atâtea vieți… atâtea suflete pe dinăuntru, din scaunul spovedaniei, acolo unde mii de oameni, de-a lungul vremii, mi-au arătat gândurile lor, îndoielile, neputințele, durerile, dar mai ales toate mizeriile ascunse în viscerele lumii. Când m-am hirotonit eram doar un copil. După primele spovedanii, m-am maturizat. După primele înmormântări, m-am abrutizat. După atâtea slujbe, m-am plictisit… de moarte… M-am săturat de studiul ăsta antropologic al omului religios. Cândva m-a fascinat, dar acum, că am văzut prea mult…”

Ion Aion este pseudonimul unui preot care a scris Cartea „Spovedania unui preot ateu” si care este disponibilă pentru precomandă la prețul de 29 de lei pe site-ul editurii Curtea Veche Publishing: http://bit.ly/2q2i5jP.

M-a dus gandul la Arghezi....

http://www.curteaveche.ro/spovedania-unu...-ateu.html

"Să fii veșnic tânăr nu înseamnă să ai 20 de ani, înseamnă să fii optimist, să te simți bine, să ai un ideal în viață pentru care să lupți și pe care să îl cucerești."

Ana Aslan
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication