Post Reply 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 1 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
realitatea e o iluzie?
03-25-2013, 08:18 PM (This post was last modified: 03-25-2013 08:19 PM by anuk.)
RE: realitatea e o iluzie?
(03-25-2013 02:07 PM)ramanya Wrote:  Eu tind sa cred ca raspunsul la intrebarea asta necesita cunoasterea unui adevar la care nu a ajuns nimeni inca. Percepem realitatea si iluzia prin prisma unor definitii care nu ne apartin si din aceasta cauza, daca cel care le-a definit prima data s-a inselat, ne inselam cu totii.

Eu cred ca percepem realitatea cu ajutorul simturilor nu " prin prisma unor definitii care nu ne apartin...."
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
03-25-2013, 09:10 PM
08 mda, multumesc. acum constat ca m-am exprimat gresit. nu o percepem, ci o descriem. cand am scris ma gandeam la modul in care definim realitatea ca notiune.

[Image: 4348004651_3631a1c1bd_o.jpg]

,,Traiti intr-o lume bolnava pentru ca omul este bolnav! Traiti intr-o lume tulbure pentru ca omul este tulbure! Mintea si sufletul vostru se afla in dezordine, nu exteriorul."
Visit this user's website Find all posts by this user
03-25-2013, 10:44 PM
(03-25-2013 09:10 PM)ramanya Wrote:  08 mda, multumesc. acum constat ca m-am exprimat gresit. nu o percepem, ci o descriem. cand am scris ma gandeam la modul in care definim realitatea ca notiune.

Apropo de " o descriem. de modul in care definim realitatea ca notiune. " Albert Einstein spunea :
"Realitatea este doar o iluzie, insa una foarte persistenta." 04:
03-26-2013, 11:01 PM
Haideti sa o numim realitate iluzorie, sau iluzia realitatii ,pentru ca oricum ai invarti-o tot intr-o realitate persistenta traim toti ,dar cu inima la realitati iluzorii!E bine ca oricare dintre noi sa poata transforma iluzia in stare pura si luminoasa intr-o realitate pasnica si armonioasa ,insa tare ma tem ca realitatea din ziua de azi cam anuleaza capacitatea omului de a produce...iluzii realizabile!
Cam multe fraze cu acelasi continut ,nu?
03-27-2013, 11:22 AM
In ceea ce priveste realitatea fizica imediata ( constatata ) eu sunt adepta teoriei particulelor elementare.

,,Este ca şi cum am spune: dacă nu observăm electronul, atunci el nu există ca atare decât ca o funcţie de probabilitate, în spaţiul respectiv. Funcţie care se extinde practic la infinit! Când nu ne uităm la el, electronul nu pare să existe. Dar dacă facem o observaţie fizică şi găsim electronul undeva în spaţiu, el este găsit nu ca undă, ci că o particulă. Este poate cea mai simplă descriere a unor caracteristici ale mecanicii cuantice. Dar mai sunt şi altele, la fel de stranii: chiar dacă există în faţă electronului un zid, din când în când el poate trece prin zid (aşa-zisul efect-tunel)! Şi altele: când nu este observat, nu putem spune că electronul se mişcă trecând prin fiecare punct în spaţiu. Putem vorbi numai de probabilitatea de a-l găsi într-o poziţie sau alta. Când nu observăm o particula, nu putem nici măcar să presupunem că ea se mişcă pe o anumită traiectorie!"

http://www.acum.tv/articol/55583/

[Image: 4348004651_3631a1c1bd_o.jpg]

,,Traiti intr-o lume bolnava pentru ca omul este bolnav! Traiti intr-o lume tulbure pentru ca omul este tulbure! Mintea si sufletul vostru se afla in dezordine, nu exteriorul."
Visit this user's website Find all posts by this user
03-27-2013, 11:41 AM
(03-27-2013 11:22 AM)ramanya Wrote:  In ceea ce priveste realitatea fizica imediata ( constatata ) eu sunt adepta teoriei particulelor elementare.

,,Este ca şi cum am spune: dacă nu observăm electronul, atunci el nu există ca atare decât ca o funcţie de probabilitate, în spaţiul respectiv. Funcţie care se extinde practic la infinit! Când nu ne uităm la el, electronul nu pare să existe. Dar dacă facem o observaţie fizică şi găsim electronul undeva în spaţiu, el este găsit nu ca undă, ci că o particulă. Este poate cea mai simplă descriere a unor caracteristici ale mecanicii cuantice. Dar mai sunt şi altele, la fel de stranii: chiar dacă există în faţă electronului un zid, din când în când el poate trece prin zid (aşa-zisul efect-tunel)! Şi altele: când nu este observat, nu putem spune că electronul se mişcă trecând prin fiecare punct în spaţiu. Putem vorbi numai de probabilitatea de a-l găsi într-o poziţie sau alta. Când nu observăm o particula, nu putem nici măcar să presupunem că ea se mişcă pe o anumită traiectorie!"

http://www.acum.tv/articol/55583/

HE.HE!
Stii ce-mi aminteste postarea ta ? "definitia nimicului",tot in filozofie ramaneam. 09
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication