Post Reply 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Comentarii diverse pe teme seismice
08-14-2017, 06:45 PM (This post was last modified: 08-14-2017 06:58 PM by GeoX.)
RE: Comentarii diverse pe teme seismice
Da draga mea, dar cand se incepe cu "vine ala de 8,1 si trebuie sa fugim care incotro" deja e altceva. Eu am spus dincolo la ce cred eu ca ne putem astepta in urmatoarele 6 luni pana la aprox. 1 an de acum inainte, cu o probabilitate mare. La cum se arata acum, nu e ceva grav, doar ca sa vedem ce mai e in Turcia. Eu invoc o perioada, nu o zi anume, fiindca aici e mai greu.

Un popor care alege politicieni corupţi, impostori, hoţi şi trădători nu este victimă, ci complice.

George Orwell
Visit this user's website Find all posts by this user
Quote this message in a reply
08-14-2017, 08:19 PM
(08-14-2017 05:45 PM)GeoX Wrote:  Real, o persoana care lucreaza la INFP mi-a si confirmat ca magnitudinile moment date in catalog pentru cutremurele moderate rezulta din conversii folosind formule vechi neactualizate si sunt semnificativ mai mici decat magnitudinile obtinute folosind datele in timp real, prin estimarea directa a momentului.

Nu este mare lucru o diferenta de o zecime sau doua pentru o magnitudine moderata, dar este pacat ca se pierd anumite semnificatii fizice importante.
Find all posts by this user
08-14-2017, 08:32 PM (This post was last modified: 08-14-2017 08:52 PM by GeoX.)
Exact, pentru ca mi se pare remarcabila, de exemplu, regularitatea in succesiunea cutremurelor subcrustale cu ML 5,5+ la intervale de 4-5 ani: 2004-2005, 2009, 2013. Este o probabilitate destul de mare pentru un nou cutremur subcrustal cu ML 5,5+ in perioada 2017-2018, avand in vedere:
-regularitatea mentionata;
-influenta perturbatiilor din Oceanul Indian (suntem la 5 ani de la megaseismele din 2012, iar Vrancea tinde sa aiba doua valuri de reactii, una la 1-2 ani, cealalta la 4-6 ani de la miscarile foarte mari din Oceanul Indian);
-dinamica actuala a seismicitatii regionale, chiar si in zone care nu au influente directe si imediate asupra Vrancei, dar care denota anumite tensiuni la care in final si Vrancea tinde sa devina sensibila;
-succesiunea seismelor cu ML 4,8+ produse in perioada 24 septembrie 2016-2 august 2017, care formeaza un pattern de migratie/progresie hipocentrala descendenta, care pattern insa nu iti spune si cand anume s-ar putea produce un cutremur moderat cu magnitudinea ML de cel putin 5,5 grsde.

Da, surpriza poate fi in anumite caracteristici ale cutremurului de 5,5+ ML. Dar, deocamdata, la ceea ce e acum, probabilitatea unui cutremur major ramane foarte mica acum. Iar un cutremur de 5,5-5,7 grade produs la 80-160 km adancime nu e cine stie ce. Sigur ca in functie de anumite caracteristici ale unui astfel de seism, dar si de situatia din Turcia-Iran, anumite evolutii ulterioare pot sau nu stimula activitatea seismica a Vrancei, dar deocamdata e prematur sa vindem pielea ursului din padure cu aiureli de genul "oricand poate veni un cutremur mare", acestea nu au baze reale.
Asa ca, draga anuk, chiar si in cazul, destul de probabil, ca in urmatoarele 6-12 luni sa simti un cutremur de 5,5-5,7 sau chiar 5,5-6,2 grade, nu trebuie sa faci asa: 161616

[Image: cartea-recordurilor8.jpg]

Deci sa nu faci asa. 11115252161659
Mai vedem ce va mai fi la noi si la nivel regional/global dupa posibilul cutremur subcrustal cu magnitudinea de 5,5 grade.

Un popor care alege politicieni corupţi, impostori, hoţi şi trădători nu este victimă, ci complice.

George Orwell
Visit this user's website Find all posts by this user
08-14-2017, 09:41 PM
(08-14-2017 06:45 PM)GeoX Wrote:  Da draga mea, dar cand se incepe cu "vine ala de 8,1 si trebuie sa fugim care incotro" deja e altceva. Eu am spus dincolo la ce cred eu ca ne putem astepta in urmatoarele 6 luni pana la aprox. 1 an de acum inainte, cu o probabilitate mare. La cum se arata acum, nu e ceva grav, doar ca sa vedem ce mai e in Turcia. Eu invoc o perioada, nu o zi anume, fiindca aici e mai greu.

Nici o clipa nu am spus, nici acum nici alta data, ca ar veni un seism, da?

Cred doar in posibilitatea unui dezastru, de orice natura ar fi el ,pe care nu-l putem controla si care ne-ar putea surprinde prin violenta sa,acum , sau peste N ani . Ai inteles ?

"Să fii veșnic tânăr nu înseamnă să ai 20 de ani, înseamnă să fii optimist, să te simți bine, să ai un ideal în viață pentru care să lupți și pe care să îl cucerești."

Ana Aslan
08-16-2017, 08:42 PM
F interesant ,am simtit cutremurul de la ora 18 de la Galati.

"Să fii veșnic tânăr nu înseamnă să ai 20 de ani, înseamnă să fii optimist, să te simți bine, să ai un ideal în viață pentru care să lupți și pe care să îl cucerești."

Ana Aslan
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication