Post Reply 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plantaţie de nuci ......
07-02-2012, 04:53 PM
RE: Plantaţie de nuci ......
Diferenta, din cate cunosc, este aceea ca Fernor-ul "pleaca" in rod cu 3-4 ani mai repede.
Si inca o diferenta, daca nu ma insel (nu sunt familiarizat cu Valcor-ul, am cautat repede pe net) este aceea ca portaltoiul este pe Jugland Regiana pe cand la Fernor este Jugland Nigra. Este mai performant Jugland Nigra, insa la 25- maxim 30 de ani de viata, portaltoiul respinge altoiul si plantatia se usuca.

Cand armele sunt ilegale, numai delincventii au arme.
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
07-02-2012, 05:19 PM
da asa e ai dreptate chiar acum am tras cu ochiul intr-o carte de a lui vasile cociu si asa e cu juglans nigra vigoare mai mica,productii mari, continut mare de miez dar pomii se usuca dupa 17-18 ani cica un virus..
Tu ar trebui sa ai in plantatie si valcor daca ai luat de la vl...cu cat i-ai luat ?pret?
07-03-2012, 09:25 AM
Din ce documentatie am prins eu, am inteles ca nu este un virus ci ca portaltoiul respinge altoiul. Dar nu este obligatoriu ca asta sa fie cauza reala.
Nu am luat de la valcea soiurile romanesti, am niste puiet de test facut de Iosif.

07-03-2012, 12:14 PM
te-am intrebat pt ca cei de la vl au zis ca nu au si numai in caz ca nu îsi onoreaza cineva comanda poate at..
Iosif vinde si un nr de puieti mai mici sau numai in nr mare..
Stiu ca ai zis la un moment dat ca mai greu cu altoirea la nuc..ai mai incercat?
Sti cumva daca altoirea in fereastra se poate incerca acum in august?
07-03-2012, 01:25 PM
Cei de la Valcea produc puiet doar la comanda, din cate stiu eu.
Cum vinde Iosif, cred ca trebuie sa discuti personal cu el, eu am avut o relatie OK dar cred ca fiecare relatie este "personalizata".
Nu, nu am mai avut timp sa fac altoire la nuc, insa am pus "bazele" unei mici pepiniere unde sa ma joc. Cred ca la anu' sunt puietii destul de mari.
Din cate stiu eu, nu prea merge cu spor in august, altoirea la nuc trebuie sa "beneficieze" de o temperatura medie de vreo 25 de grade la nivelul punctului de altoire pana se formeaza calusul, lar in august nu prea poti asigura temperatura asta. Bine, se poate incerca si se pot obtine oarece rezultate, insa...

07-03-2012, 02:38 PM
am vazut intr-un filmulet dupa ce altoia îi punea intr-un ghiveci iar apoi îi acoperea cu o punga sti care ar fi rolul ei ?
Filmuletul este in limba germana in caz ca nu l-ai vazut iti tr diseara link-ul cand o sa ajung acasa..
Ms pt sfaturi
07-03-2012, 03:23 PM
Stiu ca izolarea la punctul de altoire este pentru protejarea pana la calusare impotriva virusi/bacterii si pentru mentinerea umiditatii local.
La un moment dat, parca tin minte un filmulet, in care cineva facea altoire primavara si punea niste pungi peste izolatia de la punctul de altoire tocmai pentru a creste temperatura local.
Mai multe zau ca nu am habar.

07-04-2012, 09:09 PM
Nu stiu daca asta e cel care l-ai vazut tu...
http://gartenfernsehen.de/filme/walnussb...r-veredeln
07-05-2012, 12:48 AM
Nu, nu e asta, dar este interesant.
Nu imi imaginez de ce a folosit punga aia. Pentru ca a folosit-o pana in altoire. Probabil sa forteze iesirea din dormanta, inaintea altoirii?!

07-05-2012, 09:22 AM
avantajul la aceasta altoire e ca se afla in spatiu protejat si poate controla temperatura iar punga aceea o foloseste probabil pt a mentine o anumita umiditate dar asta e parerea mea nu stiu cat de plauzibila este..
Oricum destul de interesanta.
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication