Post Reply 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plantaţie de nuci ......
08-21-2015, 10:22 PM
RE: Plantaţie de nuci ......
(12-21-2012 11:42 PM)cluj16leu Wrote:  Ma numesc Constantinescu Bogdan sunt din Cluj-Napoca, si in aceasta toamna am infintat o plantatie de nuci, la 50 km de cluj linga comuna Mociu .am cumparat 100 puieti de nuc: din soiul Miroslava 10 buc polenizatori si 90 buc soiul President .Pomii i-am plantat din 10 in 10m cu gropi facute manual 75/75/75 fara alte lucrari agricole facute la pamint.Nu au mai fost facute lucrari agricole de 7 ani doar pasune de oi. In gropi am pus 2-3 lopeti de mranita apoi 1 palma de pamint de la fata locului amestecat cu pamint de flori dupa care am pus pomii am pus din nou pamint cel scos din gropi am turnat cite 1 galeta de 20 l apa am tasat bine pamintul dupa care am pus din nou pamint pina am acoperit si port altoiul si am pus la fiecare cite 1/2 lopata de mranita .Pomii in prealabil i-am fasonat si am facut mocirla cu balega proaspata de bovina + pamint de flori + 2 plicuri de transvital totul in 20 l apa.Dupa 1 saptamina a venit si ninsoarea si numai bine le prinde acum o patura de zapada de 30 cm.Apropo pomii [vergi ] i-am uns de jos pina sus[ ca sa nu rup muguriii] cu Prote Magna [protejeaza impotriva inghetului si a rozatoarelor]

Salut. Cum ti-a crescut livada? ai nuci Selectionati sau altoiti?
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
08-30-2015, 12:49 PM (This post was last modified: 08-30-2015 01:04 PM by livada.)
Buna ziua!
Acesta este primul meu post insa urmaresc forumul de ceva vreme.

Am in proprietate un teren de aproximativ 9 hectare, pe care intentionez sa infiintez o livada de nuci, insa imi fac cateva probleme legate de configuratia lui si anume:

Terenul este situat in mijlocul unui imas (pasune), insa nu este pe drept, el fiind situat intr-o depresiune, practic 3 hectare din teren fiind in panta foarte lina, care mi se pare ideal pentru nuc, partea de jos cam de 4 hectare este pe drept, in mijlocul platoului drept fiind o fantana cu apa foarte aproape de suprafata, aproximativ 2 metrii, iar pe teren este si mult pipirig pe langa fantana, se vede ca apa este aproape de suprafata chiar si acum in perioada aceasta secetoasa. Tot prin aceasta suprafata dreapta de jos trece o vale, care in mare parte din timp este secata, ea avand continuare si in afara terenului, iar restul de aproximativ 2 hectare de pamant urca iar intr-o panta lina, partea de sus fiind cam cu +2m fata de platoul de jos. O sa atasez o imagine cu terenul pentru a va face o mai buna imagine.

Ce se poate face cu aceasta suprafata dreapta? Se poate planta nuc pe ea, sau doar pe terenul ce este in panta?

Sunt constient ca trebuie o analiza de sol pentru a putea sti exact daca si pentru ce soi de nuc se preteaza, insa acum vreau sa stiu daca pozitionarea si relieful terenului nu sunt complet gresite pentru o astfel de plantatie. Mentionez ca in apropiere sunt nuci dezvoltati cu rod pe ei. Terenul este acoperit in proportie de 80% de pasune, in rest fiind pe el cativa stejari mari si vegetatie scapata de sub control (alun, mur, etc.).

Attached File(s) Thumbnail(s)

09-01-2015, 04:19 PM
Daca nu balteste apa, nu e nici un bai.
Parerea mea.

Cand armele sunt ilegale, numai delincventii au arme.
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication