Post Reply 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plantaţie de nuci ......
08-19-2011, 10:31 PM
RE: Plantaţie de nuci ......
Stai sa iasa bine pe rod 04
Multam fain!

Cand armele sunt ilegale, numai delincventii au arme.
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
12-05-2011, 11:01 PM
Am cam lasat subiectul sa lancezeasca...
Mai primesc cand si cand cate un mail de la cate o persoana care ma intreaba una- alta. Prefer sa le raspund aici, pentru ca este mai usor de cautat.
Ultima intrebare la care nu am raspuns in acest topic este de ce am optat pentru Fernor, cu polenizator Franquette.
Simplu, am facut un calcul economic si dupa informatiile pe care le-am avut, Fernor-ul mi-a iesit cel mai productiv soi in conditiile climatice din zona plantatiei. As fi dorit Pierral Lara, dar conditiile climatice nu mi-au permis, fiind prea frig.
Iar Franquette-ul l-am ales pentru ca Fernor-ul nu produce suficient polen si in perioada optima, iar Franquette-ul produce polen exact in perioada cand Fernor-ul are florile femele cel mai receptive.

03-19-2012, 10:11 AM
Ar fi trebuit postat articolul la topicul despre remedii naturiste dar m-am gandit ca postandu-l aici vor citi mai multe persoane si-i voi convinge ca fiecare gospodar ar trebui sa aibe macar cativa nuci in gradina sau livada lui 09

Nucile, un simbol al sănătăţii

Autor: Liviu Cojan

Nucul creşte, cultivat sau semicultivat aproape pretutindeni în ţara noastră, din câmpie până în zonele de munte, fructele lui sunt folosite în mod curent de po39ţie.

Miezul nucilor conţine apă (3-5%), grăsimi (52,0-77,5%), substanţe proteice (12-25%) din grupa globulelor (de natura celor din lapte şi ouă), săruri minerale (nuca este fructul cel mai bogat în cupru şi zinc), provitamina A, vitamine din complexul B (B1, B2, biotină, colină), vitaminele C, E, F, P, etc, Valoarea energetică a miezului este de 560-857 (în medie 700) kcal la 100 g şi reprezintă 26-60% din greutatea nucii.

Nucile se păstrează cel mai bine într-o cameră aerisită, la întuneric, în strat gros de 15-20 cm (care în primele două săptămâni după recoltare se răscolesc zilnic, pentru a preveni mucegăirea fructelor) sau în saci de pânză de circa 20 kg, feriţi de rozătoare (şobolani, şoareci) şi de veveriţe. Durata păstrării, în condiţii bune, este de 1-1,5 ani; după aceea, miezul începe să râncezească.

În scopuri terapeutice se utilizează miezul nucilor, uleiul de nucă, coaja verde a fructelor şi frunzele.

Miezul de nucă este foarte energetic şi are efect laxativ, îndeosebi când este prăjit. Conţine o cantitate foarte redusă de hidraţi de carbon, fapt ce face să fie admis în regimul diabeticilor. Cantitatea de iod conţinută de acesta îl recomandă pentru tratarea afecţiunilor glandei tiroide.

Uleiul de nucă ce conţine peste 50% acid linoleic, este indicat în alimentaţia dietetică pentru prevenirea aterosclerozei. El mai conţine inozitol, vitamină cu rol vital în creşterea părului. Consumat de 50-60 g într-o salată de cartofi, seara, timp de trei zile, are efect vermifug (combate tenia). De asemenea, acest ulei combate enurezisul (scăparea involuntară şi inconştientă a urinei); se îmbibă o felie de pâine prăjită cu o linguriţă de ulei de nucă şi se consumă în fiecare seară, timp de 15 zile. Uleiul de nucă se mai foloseşte pentru frecţionarea corpului la copiii rahitici, anemici, precum şi în dermatoze (are efect emolient).

Coaja verde a nucilor (mezocarpul) conţine foarte multă vitamină C (1050-3040 mg la 100 g), nucitanin 15-20% şi alte substanţe tanoide, alcaloidul iuglon (C6H12O3), acizi organici (malic, citric), fosfaţi şi oxalaţi de calciu, naftochinon, etc. Are efecte asemănătoare cu ale frunzelor de nuc.

Frunzele de nuc conţin tanin complex, ulei volatil, acid galic, inozitol, alfa şi beta hidroinglonă, inglonă, vitamina C, flavone (vitamina P), substanţe minerale, etc.

Infuzia şi decoctul din frunze pot fi folosite pe cale internă şi externă având acţiune astringentă (antidiareică) datorită taninului, uşor hipotensivă, hipoglicemiantă, antialergică şi antiinflamatorie. Mai sunt un dezinfectat urinar şi un antiseptic gastrointestinal. Au, de asemenea, acţiune antisudorifică.

Infuzia de frunze de nuc, pe cale internă, se foloseşte contra diareelor, enteritelor, infecţiilor şi edemelor renale, în periartrita scapulohumerală (dureri ale umerilor), în diabetul zaharat, în hiperhidroză (transpiraţie excesivă), precum şi în hipogalactie (producere insuficientă de lapte). Această infuzie se prepară dintr-o linguriţă cu frunze mărunţite la 200 ml apă clocotită; se beau două căni pe zi.

Decoctul din frunze de nuc (extern) – 3 linguri la o cană de 200 ml, se foloseşte ca gargară pentru tratarea stomatitelor (boli inflamatorii ale mucoasei bucale). Acest decoct se mai foloseşte pentru comprese (boli în ochi, psoriazis, eczeme, furunculoză) şi băi (în reumatism, scrofuloză, leucoree, transpiraţie excesivă la picioare). Pentru băi se prepară astfel: se fierb 100 g frunze în 3-4 l apă, timp de 15 minute. Lichidul obţinut se toarnă în apa din cadă, care să aibă o temperatură de 37 grade. Durata unei băi este de 15-20 minute.

Unguent (alifie) pentru răni, din frunze de nuc. Această alifie se prepară din 15 g frunze mărunţite, care se macerează timp de 7 zile în 100 ml ulei de floarea-soarelui, la temperatura camerei. După macerarea conţinutului, vasul în care se află acest amestec se pune pe baia de apă în fierbere şi se lasă timp de 3 ore la foc încet. Apoi se strecoară lichidul prin tifon sau pânză, i se adaugă 15 g ceară de albine, se mai ţine încă 30 minute pe baia de apă şi apoi se face omogenizarea.

Pentru scopuri medicinale, frunzele de nuc se recoltează în iunie. Se foloseşte numai foliolele frunzelor (fără peţiol), care se usucă la umbră (de preferinţă în podurile acoperite cu tablă), în strat subţire, care se răscoleşte zilnic, pentru a se usca cât mai repede şi a se preveni încingerea şi mucegăirea frunzelor.

În stare proaspătă, frunzele de nuc sunt mai active decât cele uscate. Având şi proprietăţi repelente, aceste frunze se mai folosesc pentru îndepărtarea muştelor şi a deferiţilor paraziţi ai pielii.

http://www.evz.ro/
05-28-2012, 05:09 PM
Salutare din nou.
Observ ca acest subiect atrage din ce in ce mai multi doritori si oameni curiosi. Observ asta din solicitarile ce-mi vin pe mail.
Asa ca vin cu o propunere. Daca aveti intrebari adresati-va cu incredere in acest topic, iar eu voi raspunde in masura timpului si cunostintelor pe care le am.
Nu de altceva, dar asa invata si altii, iar eu nu sunt nevoit sa raspund la infinit la aceleasi intrebari.
Va multumesc.

06-08-2012, 10:37 AM (This post was last modified: 06-08-2012 10:39 AM by efix66.)
Pasionat fiind de domeniul agriculturii si cel al zootehniei dar in special de cel al agriculturii, ma gandesc sa-mi incept propria afacere prin infiintarea unei plantatii de nuci. Momentan sunt doar in faza de documentatie. Plantatia vreau sa o desfasor pe o intindere de 5ha in zona Galati. Fiind in faza de documentatie as dori sa-mi spuneti niste lucrari de specialitate cu privire la cultura nucului. Internetul este plin de informatii dar multitudinea lor pune in dificultate alegerea lor,exista foarte multa umplutura. Afacerea doresc sa o fac prin fonduri europene nerambursabile(masura 112 instalarea tinerilor fermieri). As dori cat mai multe informatii cu privire la alcatuirea unui astfel de proiect, la fel ma intereseaza si cultura intercalata pe suprafata plantatiei, asta pe perioada de crestere a nucului(5 ani). Ce culturi sunt mai potrivite? Dupa perioada de 5-6 ani cand nucul intra pe rod se poate planta si lucerna sau alte tipuri de culturi. Ce soiuri de nuc trebuie sa plantam, plus altele dar le vom discuta pe parcurs. Am doar 23 de ani si nu ma descuraseaza faptul ca nucul intra mai tarziu pe rod, este o investitie de viitor.
06-14-2012, 11:35 AM
Mea culpa de intarzierea raspunsului.

Dupa cum iti spuneam si in privat, din punctul meu de vedere, cele mai interesante carti sunt "Nucul alunul si migdalul" a lui Cociu http://www.jovis.ro/Cartea-Nucul-alunul-...iu-318.htm
dar nu trebuiesc ignorate cartile de pomologie, volumul ce "trateaza" nuciferele, de pe la facultatile de agronomie.
La proiect de fonduri europene, nu ma pricep, nu ma bag. Atunci cand m-am apucat eu de livada am pus in balanta avantajele si dezavantajele si am optat sa merg fara fonduri.
In perioada de inceput a plantatiei se poate merge fara probleme pe culturi intercalate. Si in perioada de mijloc sau chiar de sfarsit a plantatiei se poate opta pentru unele culturi ce ajuta la imbunatatirea solului. Insa eu unul nu as opta pentru lucerna ca si cultura intercalata deoarece saraceste rau solul.
Desi ai doar 23 de ani, nucii altoiti luati din import iti vor aduce beneficii in prima parte a vietii. In cativa ani rodesc, dar dupa 20-25 de ani se usuca. Trebuie gandita din timp inlocuirea lor 03

Referitor la intrebarea privind valorificarea iodului din nuci, stiu ca exista aceasta tehnologie si stiu ca se foloseste intensiv in Franta. Din pacate, nu sunt familiarizat cu tehnologia, dar daca imi amintesc bine, parca era vorba de vreo 10 litri de iod/nuc. Ma repet, stiu ca exista tehnologia, stiu ca se foloseste, dar nu am multe amanunte. O sa ma intereseze mai mult dupa ce o sa am nucii suficient de mari ca sa-i exploatez in acest sens.

Acum sa fac o scurta trecere in revista a starii actuale a livezii.
Dupa iarna grea, am avut pierderi destul de importante, zic eu. Intre 8 si 10%, in functie de expunere. Cele mai mari pierderi le-am avut intr-o zona cu panta de 45 de grade si expunere sudica. Probabil pe primavara, diferentele de temperatura intre noapte si zi in acea zona au fost considerabil mai mari decat in rest.
Lucrarile din primavara si pana acum au constat in inlocuirea si completarea pomilor ce nu s-au prins sau s-au uscat, 2 sapaturi, adaugare de ingrasamant, taieturile de primavara (obligatoriu taietura la nuc va fi protejata cu rasina, vopsea pe baza de ulei, balega, huma, etc), inlocuirea tutorilor cu probleme.
Totodata, datorita ploilor mari de luna trecuta, intr-o zona unde balteste apa nucii au probleme. Am facut santuri de scurgere, dar cred ca o sa-i pierd. Sper sa nu.
Apoi am facut un tratament cu zeama bordeleza si cu un insecticid de contact deoarece, in special pe Franquette am avut un atac al unei omizi destul de ciudate. La fel ca anul trecut.

06-14-2012, 11:36 AM
Cat pe ce sa uit. Am si anul acesta nuci in ei, dar mai putine decat anul trecut.

07-02-2012, 01:29 PM
sal
Pt gogu spuneai la un moment dat ca ai achizitionat si soiuri romanesti pt teste...
Cum se comporta ...o comparatie intre ele si cele franceze?
Ms
07-02-2012, 02:53 PM
(07-02-2012 01:29 PM)yany Wrote:  sal
Pt gogu spuneai la un moment dat ca ai achizitionat si soiuri romanesti pt teste...
Cum se comporta ...o comparatie intre ele si cele franceze?
Ms

Salutare,
Iti dai seama ca este prematur sa ma pronunt, insa am observat parca o vigoare mai buna si o rezistenta mai buna la soiurile romanesti, insa nu am avut nici o nuca in niciunul dintre pomii romanesti.

07-02-2012, 04:44 PM (This post was last modified: 07-02-2012 04:48 PM by yany.)
ms de raspunsul prompt..
Am tot citit am recitit despre soiurile produse in romania si despre cele franceze si inca nu sunt decis care este cel mai potrivit..
Tu ce parere ai?
Cei de la vl au facut studii si pe ale noastre si pe cele franceze acum fiecare isi apara interesul stii la ce ma refer...
Eu as vrea sa merg pe soiul valcor cu fructificare terminala care intr-un sistem intensiv de 9x8 in jur de 139 pomi/ha ar da cam 2,30t/ha dupa spusele celor de la vl iar cica fernor cam 2,70t/ha tot dupa spusele lor..
Nu ar fi mare diferenta in sistemul asta..

soiurile de la vl sunt tot altoite pe portaltoi de nuc negru sau comun?
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication