Post Reply 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ne pregatim de Craciun !!!
12-16-2012, 05:54 PM
RE: Ne pregatim de Craciun !!!
[Image: Image_zps278bbfa0.jpg]

Stiti cum miroase turta dulce abia scoasa din cuptor ? Urmeaza partea grea pt mine,ornatul,ca nu ma da rabdare afara afara din casa 04:
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
12-15-2013, 02:53 PM
A mai trecut un an si iata-ne in prag de Craciun ,in verva cu pregatirile .Ma gandeam sa va propun un salam,carnat de casa ,o varianta mai light,, pt cei carora medicul nu le-a dat " dezlegare " la "porcarii" si nu numai pt ei,o sa vedeti de ce 09

Se prepara din carne de curcan si de vitel, in pati egale , se adauga oleaca,adica cinezci la mine ,sunca sarata,asa ,ca sa alunece pe gat 18 . dupa ce sunt tocate se sareaz si se condimnteaza dupa gust,dupa capul ar merge :coriandru,nucusoara,enibahar si piper rosu sau de care aveti .
Pasta obtinuta se baga in mat de proc ,ala gros de caltabos,
Dupa ce se aseaza, se fierbe in vin indoit cu apa si se poate da la fum.
Eu asa am facut ,1 kg produs final,inspirandu-ma de pe site-ul domnului Costachel cu modificarile de rigoare.
12-15-2013, 11:24 PM
Acum se pot face in tihna biscuitii cu arome de turta dulece care pusi in recipiente etanse se pasteaza f bine, e un pas inainte .Maine o sa fac biscuitii cu nuca si migdale.
12-18-2013, 05:29 PM
Cum stati cu pregatirile de Craciun ? Ce bunatati v-ati planificat ? Eu una ,sunt deschisa la noutati,asa ca.... va astept 09 sa ma inspir.
12-22-2013, 11:11 PM
Inca un pic si -s gata cu pregatirile pt Craciun,unde mai pui ca Mosul mi-a trimis un superb ghiveci ,cado09
12-25-2013, 12:28 AM
[Image: 1527071_190864094448040_1461719862_n_zpscaba4419.jpg] si cu bucate alese 09
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication