Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Saituri de socializare, pro si contra
12-15-2015, 01:22 PM
RE: Saituri de socializare, pro si contra
Hai mai Geo, nu exagera .
Apropo ,oare nu pe retele de socializare tinerii au fost infierati ca-s satanisti, ca nu aveau ce cauta acolo, in loc sa infiereze felul defectuos de obtinere a functionarii cluburilor ? Si intelege ca nu " infierez orbeste rolul mobilizator al fbk" e cat se poate de clar ca are parti bune si parti rele, sper ca realizezi asta, nu? Ca eu am sau nu am acest mijloc de socializare e optiunea mea. Si cu asta cred ca te-am lamurit ca nu ma deranjeaza si nu acuz pe nimeni si cu asta incheiem acest subiect. OK? Te-as ruga totusi sa citesti prima postare a topicului de fata.

"Să fii veșnic tânăr nu înseamnă să ai 20 de ani, înseamnă să fii optimist, să te simți bine, să ai un ideal în viață pentru care să lupți și pe care să îl cucerești."

Ana Aslan
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
12-15-2015, 01:23 PM
Articolul este un exemplu tipic de manipulare, pentru ca tranteste fara noima niste lucruri discutabile, la care asociaza, la sfarsit, faza politica cu alegerile prezidentiale de la noi. Cine citeste pana la capat, ramane exact cu asta in minte.

Un popor care alege politicieni corupţi, impostori, hoţi şi trădători nu este victimă, ci complice.

George Orwell

P.S.: Un popor de prostovani nu merita nimic bun
Visit this user's website Find all posts by this user
12-15-2015, 01:24 PM
Pe mine m-a deranjat de fapt faza de la sfarsit, am mai spus-o. Restul sunt chestii discutabile, cu pro si contra. Dar la mizeria de la sfarsit, sorry, nu ramaneam impasibil, era greu de crezut ca nu voi reactiona.

Un popor care alege politicieni corupţi, impostori, hoţi şi trădători nu este victimă, ci complice.

George Orwell

12-15-2015, 01:41 PM
Tocmai asta-i rolul topicului sa se aduca argumente pro si contra 09 si o putem face fara incrancenare si patima.

"Să fii veșnic tânăr nu înseamnă să ai 20 de ani, înseamnă să fii optimist, să te simți bine, să ai un ideal în viață pentru care să lupți și pe care să îl cucerești."

Ana Aslan
12-15-2015, 02:24 PM
Hai , ia-o pe asta 09

Syed Farook, în vârstă de 28 de ani, şi soţia sa Tashfeen Malik, în vârstă de 29 de ani, au deschis focul miercuri în timpul unei petreceri la un centru de servicii sociale pentru persoane cu dizabilităţi din oraşul San Bernardino, în statul american California, omorând 14 persoane şi rănind alte 22. Câteva ore mai târziu, poliţia care îi urmărea pe atacatori a deschis focul asupra unui vehicul de teren, la aproximativ trei kilometri de locul atacului, iar bărbatul şi femeia, dotaţi cu arme de asalt, pistoale şi uniforme de luptă, au fost ucişi.

Până acum, FBI a aflat doar că cei doi s-au radicalizat înainte de a se cunoaşte pe Internet, aparent în 2013. În ziua atacului, cei doi au folosit Facebook pentru a jura credinţă grupării Stat Islamic.

Inca una 09

Tashfeen Malik, care împreună cu soţul său, Syed Rizwan Farook, a comis atacul armat din California, a trimis în 2012 şi 2014 cel puţin două mesaje private pe Facebook, unui grup de prieteni pakistanezi.

Potrivit unor oficiali americani, cele două mesaje pe Facebook au fost recuperate de agenţii FBI care anchetează dacă Malik şi soţul său au fost încurajaţi direct sau sprijiniţi financiar de organizaţii teroriste străine înaintea atacului armat pe care l-au comis la 2 decembrie, soldat cu 14 morţi, relatează Los Angeles Times în ediţia online.

Unul dintre oficialii citaţi a declarat că este vorba despre "comunicaţiile sale private ... către un mic grup de prieteni". Mesajele au fost trimise "doar către acest mic grup din Pakistan" şi au fost scrise în limba urdu, a adăugat oficialul, potrivit Mediafax.

Cel de-al doilea oficial a precizat că, în una dintre postări, Malik "şi-a exprimat dorinţa" de a deveni jihadistă.

Noile detalii arată că autorităţile americane şi agenţiile de informaţii nu au observat semnele de pe reţelele de socializare potrivit cărora Malik era o potenţială ameninţare, înainte de a intra în SUA în iulie 2014.

Ana Aslan
12-15-2015, 02:29 PM
Eu am folosit fbk anul asta si pentru a intermedia comunicarea in organizarea unui eveniment major pentru colegii din promotia 1995 a liceului. Am comunicat la greu si am sharuit poze cu duiumul, am mijlocit intalnirile grupului de organizare din care am facut si eu parte. Mie imi convine mai mult sa pun poze pe fbk (cu acces eventual restrictionat la closed friends, daca e cazul), decat sa stau sa le trimit atasate la e-mail. Notificam mereu colegii de clasa prin mesaje instantanee pe fbk, cu ultimele noutati organizatorice. Mi-a convenit mai mult decat sa stau sa ii sun pe fiecare in parte, economii de timp si de bani evidente.

George Orwell

12-15-2015, 05:23 PM
Imagineaza-ti ca nu exista telefonul mobil si nici calculatorul 18 facilitatile actuale usureaza f mult viata noastra a tuturor. Ce-ar fi sa scrii ca pe vremuri scrisori si pana sa primesti raspunsul......sa te apuce amocul, ce-ar fi sa nu fie avionul si sa mergi luni de zile sa ajungi undeva in Europa. NU? Dar toate au si reversul binelui,un avion cade, un fbk poate dezinforma sau mani39 etc,etc. Fara tel mobil nu ies din casa , cum ma scol ,deschid laptop ,deci......imi asum riscurile ,dezavantajele si incerc sa ma informez ,sa discern pe cat posibil.

Ana Aslan
12-16-2015, 04:46 PM
Facebook face o schimbare care o sa ermita utilizatorilor mai multa "libertate"

Utilizatorii Facebook nu vor mai trebui să se autentifice, ci se vor putea loga cu nume ale unor persoane pe care le cunosc, potrivit reprezentanţilor celei mai mari reţele sociale din lume.

Totodată, Facebook le va permite utilizatorilor să verifice informațiile cu o varietate mai mare de opţiuni.

Aceştia vor putea, de asemenea, să explice de ce nu-şi folosesc numele real, în cazul în care sunt întrebaţi pe pagina lor.

Ce te faci insa cu cei axati sa faca rau ?!? Nu-i o optiune (schimbare ) care poate duce la urmari dezastruoase?

Ana Aslan
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication