Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GRIPA........
03-22-2012, 12:38 PM
RE: GRIPA........
(03-16-2012 11:55 AM)Angela74 Wrote:  
(03-16-2012 12:49 AM)Gogu Wrote:  Investitiile in vaccinuri si potentatori ai sistemului imunitar nu strica niciodata 04

vaccinurile nu le mai accept, bine ca am libertatea de a alege.

Dar stii ce sa faci cu ea?
Se pare ca nu.

Iarna nu-i ca vara!
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
03-24-2012, 10:55 AM
Din afirmatia mea ca nu sunt de acord cu vaccinurile tu ai tras o concluzie transanta : nu stiu cum sa folosesc libertatea.
Asa ,ca fapt divers, informatiile care m-au convins nu provin din Romania (din comoditate ,nu ca as avea ceva impotriva) dupa ce cam un an de zile am luat in raspar internetul (pt motive de sanatate a unei persoane din familie), de la ultimele cercetari din cele mai prestigioase reviste de specialitate pana la remedii naturiste si tot felul de ciudatenii, am citit tratate, am confruntat idei si experiente. Daca tu consideri ca se lucreaza pt binele umanitatii , ca tot ce este impus este bun si curat, de la ceea ce mancam, la ce ni se ofera pe tava in mass-media ,vaccinuri si multe altele continua sa ai iluzia ca iti folosesti libertatea, mai mult .continua sa ai iluzia ca esti liber.

[Image: 2ik9p49.jpg]
03-24-2012, 11:20 AM
Fara sa ma documentez e greu sa ma pronunt dar cu certitudine exista interese atat in industria farmaceutica cat si in industria alimentara.
02-01-2013, 07:50 PM
Șeful Centrului European care monitorizează gripa în țările UE vorbește despre epidemia din acest an.

Într-un an în care gripa pandemică continuă să facă victime în mod neașteptat în toată Europa, expertul numărul 1 al Uniunii Europene în această problemă, profesorul Angus Nicoll, de la Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor Transmisibile, vorbește pentru cititorii EVZ despre impactul pe care virusurile gripale le vor avea în acest an.
Medicul lămurește diferențele de evoluție a gripei în țările UE și SUA, dar și în ce măsură este vaccinul eficient.

- Cum vă așteptați să evolueze epidemia de gripă în țările europene în perioada următoare?
Pentru sezonul gripal actual, 2012-2013, perioada transmiterii mai intense a virusurilor gripale a început în jurul săptămânii 49 (începutul lunii decembrie 2012) și de atunci este în creștere. Inițial, țările din nordul și vestul Europei au fost cele mai afectate. Asta arată că în Europa sezonul gripal a început mai devreme decât precedentul, care a fost moderat și cu debut foarte târziu. În general, este dificil să facem predicții despre intensitatea sezonului gripal și cum se va dezvolta cel actual. Însă, e de spus că un indicator al transmiterii gripei este procentul de teste pozitive pentru gripă din mostrele care se iau de medici de la bolnavi. În prima săptămână din 2013, 44% dintre mostre au fost pozitive pentru virusuri gripale. Acest procent a fost atins anul trecut în săptămâna 52 din 2012. În ultimii ai, nivelul cel mai ridicat a fost de 55-60% teste pozitive. În general, epidemiile de gripă anuale din Europa sunt variabile în ceea ce privește momentul în care încep, impactul lor și grupurile care sunt cele mai afectate.

- Care este motivul pentru care epidemia de gripă din SUA e atât de virulentă în acest an? Va fi Europa în aceeași situație?
Tulpinile de virusuri observate în Europa sunt diferite de cele din America de Nord. Principala diferență este că tulpina pandemică A/H1N1 este foarte întâlnită în acest sezon în Europa, dar e foarte rară în America de Nord. Însă, virusurile care circulă în acest sezon sunt acoperite în vaccinul antigripal pregătit pentru acest an.

- Am citit în ultimul timp multe studii despre faptul că eficacitatea vaccinurilor e din ce în ce mai mică, iar în SUA ar fi fost doar de 62% în anul 2011. Nu ar trebui să fie mai ridicată, undeva la 90%?
Studiile de eficacitate a vaccinurilor au arătat o gamă largă de cifre: între 40 și 70% de-a lungul sezoanelor gripale, în diverse grupe de vârstă sau de risc. Se fac eforturi susținute pentru ca vaccinurile să fie potrivite cu virusurile care circulă, iar eficacitatea este mai ridicată în sezoanele în care există o potrivire bună între vaccin și virusurile dominante. Însă, e de spus că nici potrivirile virologice bune nu garantează o protecție completă împotriva virusurilor gripale.
Vaccinarea rămâne însă cea mai eficientă metodă de prevenție, iar folosirea imunizării ar trebui încurajată, vaccinuri mai eficiente fiind în curs de elaborare.

http://www.doctorulzilei.ro
02-10-2013, 03:55 PM
Harta gripei în România: de la focare la epidemie

De la începutul sezonului de supraveghere au fost confirmate cu gripă, în laborator, 67 cazuri: 52 virusuri gripale tip A, din care: 47 subtip H1 pdm09 şi 5 subtip H3 (similar celui din SUA), dar şi 15 virusuri gripale tip B. Numai în Constanţa, în ultimele zile au fost confirmate şapte suspiciuni de gripă de către specialiştii Institutului Cantacuzino: şase adulţi şi un copil de opt ani.

[Image: harta_zpsd94a8085.jpg]

Aici detalii .
03-06-2013, 10:10 AM
Deşi ne aflăm la finalul sezonului rece, activitatea gripală la nivel naţional rămâne la cote îngrijorătoare şi va continua să crească.
Cele mai multe cazuri de gripă s-au înregistrat în București (39), Iași (31) și Constanța (21)

O confirmă şi numărul persoanelor decedate din cauza infecţiilor gripale, ajuns în prezent la şapte, după ce ieri a mai murit o femeie din Cluj-Napoca, diagnosticată cu virusul gripal pandemic.

Pacienta în vârstă de 47 de ani era internată de peste o săptămână la Spitalul de Boli Infecţioase din Cluj-Napoca, unde i s-a pus diagnosticul de „bronhopneumonie acută, hepatită acută de tip colestatic, suspect sepsis”.

Patru dintre românii ucişi de gripă în acest sezon aveau virus gripal A/H1 pdm09, iar doi au fost depistaţi cu virus gripal tip B.

Alţi 113.000 de români au fost diagnosticaţi cu infecţii respiratorii în ultima săptămână şi 22.000 cu pneumonii.
07-07-2013, 08:24 PM (This post was last modified: 07-07-2013 08:26 PM by anuk.)
Am citit aici ca " Profesorul Hualan Chen, directorul Laboratorului National Avian Influenza Reference de la Institutul de Cercetare Veterinatră Harbin, a amestecat în mod deliberat virusul gripei aviare, H5N1, extrem de letal, dar atât de uşor de transmis de la om la om, cu o altă tulpină, H1N1, din 2009, a virusului gripei, care este puternic infecţios pentru oameni.
Studiul cercetătorilor a fost publicat în revista Science Express."

Temerile cele mai mari sunt însă că virusul mutant ar putea să scape, practic, din laboratorul securizat al cercetătorilor şi să se răspândească la nivel global.
01-30-2014, 10:57 AM
Din nou despre gripa.

Nu mai puţin de 33 de decese cauzate de virusurile gripale din acest sezon au fost confirmate în Franţa şi Spania.
În România, sunt înregistrate ofi cial 85.000 de infecţii respiratorii şi 19 gripe confi rmate în laborator.
Dacă sunteți răciți, e preferabil să stați acasă și o săptămână, e sfatul medicilor.Pe lângă faptul că evitați complicațiile, protejați și persoanele din jur

Sibiul şi Bucureştiul conduc la capitolul cazuri de gripă raportate, arată centralizarea publicată ieri de Centrul pentru Prevenirea şi Controlul Bolilor Transmisibile. Mai exact, cinci sibieni şi patru bucureşteni au fost depistaţi cu virusuri gripale, cele mai multe de tip pandemic (A/H1 pdm09).

De asemenea, sunt mai multe viroze decât anul trecut. "La nivel naţional, numărul de afecţiuni compatibile cu gripa şi infecţii respiratorii (85.754) este cu 8% mai mare comparativ cu cel înregistrat în aceeaşi săptămână a sezonului precedent şi cu 3.8% mai mare faţă de cel înregistrat în săptămâna precedentă", potrivit raportului amintit.

Vaccinaţi şi nu prea

În Europa, situaţia cea mai gravă este în Portugalia, Spania şi Marea Britanie, unde gripa s-a răspândită pe scară largă. În Spania şi Franţa au fost înregistrate de la debutul acestui sezon gripal 33 de decese legate de infecţiile cu virusuri gripale, 19 dintre persoanele decedate având infecţii cu virusului pandemic A(H1)pdm09, potrivit raportărilor făcute de autorităţile europene. "Nu e o surpriză faptul că virusul pandemic este deocamdată dominant. E greu de spus dacă şi în România va fi la fel ca în alte state din Europa", comentează Victor Olsavszky, reprezentantul OMS în România.

În privinţa imunizărilor antigripale, vaccinurile livrate de Ministerul Sănătăţii sunt aproape epuizate. Din 600.000 de doze, s-au folosit deja 516.575. Alte 400.000 de doze de la Institutului Cantacuzino nu sunt gata încă.

Prevenire cu zinc şi izolare

Spălatul pe mâini şi suplimentele cu zinc sunt două dintre cele mai puternice metode de prevenţie a gripei şi răcelilor de sezon, arată un studiu al Universităţii din Alberta, Canada, publicat recent. Zincul, arată oamenii de ştiinţă, ajută în mod special copiii să se ţină departe de răceală, dar trebuie luat cu măsură, altfel provoacă stări de greaţă. De mare ajutor sunt şi probioticele, bacterii bune regăsite în unele iaurturi, dar şi mierea, un bun remediu pentru tuse. Pentru prevenirea îmbolnăvirilor, medicii recomandă şi evitarea aglomeraţiilor şi izolarea la domicilu a celor răciţi. "Să stea acasă atâta timp cât au semne de boală. Şi o săptămână", este sfatul lui Victor Olsavszky, reprezentantul OMS în România.

Sursa
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication