Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cine-s dracii
05-12-2010, 01:18 AM
Cine-s dracii
De ceva timp ma tot gandesc la creatia, sensul si posibilitatea Dumnezeirii din launtrul ingerilor cazuti.Prima ecuatie logica care mi-a venit in cap a fost aceasta : daca Dumnezeu i-a creat ingeri de lumina din natura sa, din propria Sa maretie si a insamantat creatia Sa cu amprenta Dumnezeirii, oare este posibil ca ingerii cazuti sa revina la Dumnezeu ? Raspunsul il gasiti in articolul de mai jos in care am relatat spusele parintelui Paisie Aghioritul.Dar ceva parca nu imi da raspuns.Oare Dumnezeu Tatal cand i-a creat , fiind cea mai luminaoasa ceata , nu stia ca acestia vor cadea? Mai mult decat atat, chiar din primul "gand" al facerii lor,Tatal nu a stiut ce urmeaza a face? Bineinteles ca stia! E imposibil sa putem intelege sau imagina cum creeaza Tatal nostru, asa este.Dar din ce ne-a lasat catre intelegerea noastra umana putem face o incursiune catre priceperea profunda.Parintele Cleopa spunea minunat " Ce ne-am face fara diavol? Cum am mai sti noi care este albul si care este negrul ? Ar putea fi un raspuns destul de bun. Nu m-as putea gandi ca toate caderile cunoscute, vezi cea Adamica si Luciferica, nu ar fi fost "simtite" si "gandite" de Tatal! Chiar daca ne gandim ca omului i-a fost daruit liberul arbitru nu putem sa nu ne gandim ca pana si liberul arbitru este tot creatia Tatalui....El fiind Tot din Tot si in TOT. Liberul arbitru reprezinta o infinitate , spunem noi, de cai, solutii, alegeri...etc.Oricum, noi nu putem alege decat dintr-un "volum" ce apartine acestei realitati, acestei lumi determinate de limitarile ei.Cu alte cuvinte noi putem alege numai din interiorul matricei si nu din afara ei.Matricea se schimba in functie de alegerile noastre si impunerile Divine.Deci orice am alege este stiut prea bine de Tatal.Eu nu fac aici o pledoarie pro determinism.In nici un caz.Sa nu fiu inteles gresit.Anumite lucruri sunt determinate, altele nu, si cu toate acestea Toate sunt stiute. Parintele Arsenie Boca vedea in duh cu generatii inainte.Va imaginati? Si a fost om parintele! Tin minte o marturisire a unor oameni care l-au cunoscut si spuneau ca intr-o zi le-a spus unor femei : Daca la ea mai e cum mai e, pe tine nu am sa te iert pentru ca fata pe care ai avortat-o trebuia sa aduca pe lume un sfant.Alteia i-a spus ca fata nascuta ii va aduce preot in familie si asa a fost.Deci uite ca in mod firesc toate sunt cunoscute celui purtator de Har si Dumnezeu asa cum toate plutesc bine ancorate intr-o creatie perfecta. Sa mergem mai departe, mai sus sa zicem, si sa ne gandim : daca parintele Arsenie stia toate acestea, fiind om, oare Dumnezeu....nu stie Totul cu mult timp inainte? Oare zilele de azi nu erau cunoscute acum 2000 de ani? Nu numai ca erau cunoscute dar au fost si vazute de profeti.Revelatia lui Ioan, apocalipsa, nu poate fi ceva incert, schimbator sau ipotetic.Faptul ca ea exista si poate fi citita, nu este nici acesta un lucru intamplator. Pentru mintile deschise sau mai bine zis inimile deshise, poate fi inteleasa si patrunsa.Atata timp cat ea este cuprinsa in biblie nu putem spune ca nu ne intereseaza sau ca nu trebuie sa ne preocupe tainele si intelesurile ei. Altii mai fac asa, sar peste versetul 53 al lui Isaia de frica sa nu-l cunoasca pe Hristos.Noi nu putem face asa.Revelatia Sfantului Apostol trebuie stiuta si ascultata cu urechile cele bune.Ne este de mare ajutor pentru intelegerea timpurilor sufletesti si necesitatea de ravna a mantuirii.Doar a fost revelata pentru ca oamenii sa o cunoasca.Dar sa revin la creatia ingerilor cazuti.Acum intelegand ca tot ce e creat din Tot si face parte din El si se manifesta , in mod evident, tot in creatia Sa, ne putem raspunde daca Tatal nostru stia din primul moment al primului vlastar de "dorinta" a crearii cetei Luciferice, traiectoria evolutiei lor. Ba mai mult decat atat, in fractiunea de clipa a decaderii ingerilor, pana si lumea in care ei au picat si care i-a modelat in acest fel, cu aceste manifestari si chipuri, era tot in posibilitatile create de El.Dumnezeu probabil ca le-a creat acest spatiu ca osanda vesnica.Dar toata aceasta poveste, care este reala bineinteles, oare nu are si o logica mai presus de ce pote mintea si sufletul nostru intelege? Este lesne inteles ca rolul ingerilor cazuti in dimensiunea pamanteana, umana este foarte bine "ghidat" de Atotputernicul.Ingerii cazuti, nu mai au puterile divine de "lucru" in "spatiul" spiritual.Ei nu mai pot interfera cu lumea spirituala.Asta este una din dezlegarile firesti ale decaderii.Din acest motiv ei sunt captivi lumii materiale si NUMAI lumii materiale.Cei intunecati nu se pot atinge de suflet ci numai de carne de minte si de tot ce e supus efemeritatii si implicit , degradarii. Dumnezeu ii spune diavolului in pilda cu preafericitul Iov : " Atinge-te de carnea lui dar de suflet sa nu te atingi ! " , asa ii spunea tot timpul.De aici intelegem ca nimic nu face diavolul fara voia lui Dumnezeu.Dar fereasca Bunul Dumnezeu pe cei ce pica in capcanele aluia intunecat.Problema este ca diavolul este prost, el nu intelege ca puterea lui este limitata si ca niciodata nu poate fi altfel, el asteapta ziua in care va aduna din ce in ce mai multa decadere din creatia lui Dumnezeu, prin propria contributie la ispita, ca astfel Dumnezeu sa-l includa in sfera puterilor ceresti.Ceea ce evident ca este exclus.Din cauza asta diavolul are o mare ardere la gandul ca Tatal mai poate creea o ceata asa cum a fost.Faptul ca cineva i-ar lua locul il face sa devina si mai atroce.Lucrurile astea le-au spus pustnicii care au avut expierente de neimaginat cu ingerii cazuti.Trebuie sa fim constienti de cine sunt ei, de cat de diabolici pot fi, dar si ca sunt un fulg de nea in fata credintei si in fata lui Hristos! Diavolul nu are puterea de omora, numai omul o are.Deci omul poate deveni mai diabolic decat diavolul in lipsa credintei.Omraam Aivanhov spunea intr-una din confeintele sale : " Cel mai frumos lucru este sa-l imiti pe Hristos !". Acesta este indemnul cel mai frumos.

Posted on Tue, 09 Feb 2010 02:40:00 -0800 at http://carareauniversului.blogspot.com/2...racii.html
Author: Doru Bem

Majoritatea catastrofelor din lume, chiar daca nu apar in mass media, zilnic, doar pe http://www.catastrofe.ro
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
01-16-2013, 07:33 AM
RE: Cine-s dracii
Foarte interesant acest articol.Atinge multe puncte,destul de delicate:Ingeri cazuti,Pustnici,interpretari din biblie,notiuni gen:Dumnezeu,Diavol,draci,"in duh",Lucifer,"El",Adam,Hristos,Creatia,ceata,omul si cea mai interesanta metafora "osanda vesnica"(celor care folosesc acest termen le-as recomanda o moarte constienta) etc.Am fost avertizat sa nu fiu prea dur cu "situatiile" in care voi regasi aceste notiuni.Eu am sa incerc.Nu stiu cat de mult voi reusi avand in vedere ca sunt limitat de conditia asta umana din care pare-se ca lumea vrea din ce in ce mai mult sa iasa.
Fara sa par nepoliticos si indirect, am sa incerc sa comentez si eu cateva fraze din acest articol la care am ajuns intamplator..01
Reflectarea asupra creatiei, sensului si posibilitatii Dumnezeirii din launtrul ingerilor cazuti poate fi o incursiune catre priceperea profunda.Insa ar trebui sa fim constienti de faptul ca sunt anumite tipuri de informatie care te pot absorbi cu totul,nici nu ma mira faptul ca exista deja foarte multa lume care trece pr. acest fenomen.De la nastere pana undeva la o anumita varsta cand luam contactul cu informatii "puternice" ni se dezvolta o anumita identitate si capacitate de lucru pe mai multe niveluri(stii prea bine despre ce vorbesc).Accesarea asta obsesiva a Logosului "modelat" care la un momendat nu mai reprezinta satisfacerea curiozitatii ci indeplinirea unor sarcini sau atingerea unor scopuri sau interese,va declansa adevarate spectacole in ce priveste manifestarea individului in plan social(aici ma refer si la emitator si la receptor,asa ca atentie!).Un spectacol il traim deja...nu mai e mult pana cand va fi numit "Dezastru".Oare de ce ni se intampla asta?eu cred ca este perceptia,avem o problema de perceptie.
Am vazut ca ai spus ceva despre matrice,ca nu am putea alege din afara ei...vreau sa ti amintesc ca matricea este atat de complexa incat cu ajutorul unei varste de 32 ani (am dat si eu un exemplu)nu ai cum sa faci distinctia dintre "IN" si "OUT"pentru ca de la un anumit nivel apare ca efect al necunoasterii:confuzia.Indiferent de initierile pe care le avem,tot "legati la ochi"si "tinuti de mana " suntem si o sa ajungem.
***"Oare Dumnezeu Tatal cand i-a creat , fiind cea mai luminaoasa ceata" hmm grea informatie01)ai nevoie de Cunoastere Absoluta pt ati asuma asemenea "fraze",DETII ASA CEVA, sau mergi pe incredere?Stai linistit ca desacralizarea Cuvantului se practica de cand lumea si pamantul.Din acest motiv viata pe pamant nu o sa dispara niciodata.
***"Ce ne-am face noi fara Diavol"afirmatia asta a facut-o Parintele Cleopa,daca si tu ai ajuns la nivelul cunoasterii lui atunci du-o mai departe ca doar asa ai sa-l cunosti pe Diavol si tot la fel de repede ai sa si scapi de el..
***"alegerile noastre si impunerile Divine"Frumoasa asociere ar fi,daca printr-un efort simplu de sinceritate am intelege ca de multe ori nici nu avem idee de ce alegeri facem si nici ce inseamna cu adevarat Divinitatea(aspecte pe care nici teoria nu areusit sa le dezvolte in totalitate,ce sa mai zic de experienta).In fine,unii dintre noi s-ar putea sa detina capacitatea asta de a merge in urma propriului cuvant ba chiar mai luand si pe altii pe o carare care cica nu merge in cerc ci pe baza altor principii reprezentate de forme geometrice cum ar fi spirala sau cine stie ce "mazgalituri" fara sfarsit si pline de "bucuriile sufletesti"ale vietii.
***"Ingerii cazuti, nu mai au puterile divine de "lucru" in "spatiul" spiritual.Ei nu mai pot interfera cu lumea spirituala.Asta este una din dezlegarile firesti ale decaderii.Din acest motiv ei sunt captivi lumii materiale si NUMAI lumii materiale." Ahaa,acum ati realizat ca oamenii de valoare au si ei pacate si ca raiul s-a umplut de prosti?
Da, e dovada scrisa ca mintea omului este plina de surprize, deja ma simt coplesit de sensul profund al acestei fraze in care ma lovesc de sensul revelat al cuvantului "divin" si de natura fireasca a decaderii mai ales ca nu pot fi captivi decat in lumea materiala.Totusi ma intreb daca de moarte sunt scutiti acesti ingeri despre care vorbeste autorul acestui articol?
***"Cei intunecati nu se pot atinge de suflet ci numai de carne de minte si de tot ce e supus efemeritatii si implicit , degradarii.Inseamna ca piramidele si toata infrastructura unui sistem social au fost ridicate de muncitori "intunecati"Se spune ca revelatia poate fi obtinuta prin atingere dar se mai si spune ca sunt persoane care pot fi revelate doar de un simplu cuvant care undeva acolo in subconstient nu reprezinta altceva decat o cheie ce activeaza si reintroduce in plan cauzal,experienta unor trairi,amintiri deosebite cu incaractura emotionala energetica foarte mare,hmm s-ar putea ca pana la sfarsitul acestui articol sa ma transform intr-un Diavol mai ales ca am mai trecut si prin Iad de vreo cateva ori... "carnea" aia nu ia forma cumva printr-un proces al creatiei si de cele mai multe ori este prin Iubire ori Placere,Interes sau chiar Viol.Ce coincidenta am enumerat numai 4 tipuri de reproducere umana.
Deja nu mai pot citi sincer...articolul acesta a fost pt mine ca un fresh mare de lamai plin cu cioburi colorate, primit in mijlocul desertului.

Attached File(s) Thumbnail(s)

"A te lupta cu tine insuti este foarte periculos."
01-16-2013, 09:26 PM (This post was last modified: 01-16-2013 09:34 PM by anuk.)
Daca ne luam dupa dex :DRAC, draci, s. m. 1. Ființă imaginară, de sex masculin, întruchipare a spiritului rău; diavol, demon, satana, necuratul, aghiuță.

Sau.... :DRAC s. 1. aghiuță, demon, diavol, încornoratul (art.), naiba (art.), necuratul (art.) satană, tartor, (livr.) belzebut, (rar) scaraoțchi, (pop. și fam.) michiduță, nichipercea (art.), pârlea (art.), sar-sailă, (pop.) faraon, idol, împelițatul (art.), mititelul (art.), nefârtatul (art.), nevoia (art.), pârdalnicul (art.), procletul (art.), pustiul (art.), vicleanul (art.), cel-de-pe-comoară, cel-din-baltă, ducă-se-pe-pustii, ucigă-l-crucea, ucigă-l-toaca, (înv. și reg.) mamon, săcretul (art.), sotea (art.), (reg.) hâdache, năpustul (art.), spurc, spurcat, șeitan, șotcă, ucigan, (Transilv., Ban. și Maram.) bedă, (Mold. și Bucov.) benga (art.), (prin Bucov.) carcandilă, (Transilv. și Mold.) mutul (art.), (prin Mold. și Bucov.) pocnetul (art.), (prin Olt.) sarsan, (prin Mold.) scaloi, (prin Bucov.) șlactrafu (art.), (înv.) împiedicătorul (art.), nepriitorul (art.), (eufemistic) păcatul (art.). 2. (IHT.) drac-de-mare (Trachinus draco) = dragon

DRA//C \~ci m. (în religia creștină) Ființă imaginată drept spirit al răului; dușman principal al lui Dumnezeu și al omenirii; diavol; demon; satană.

Sa inteleg ca Lucifer e tatal lor ? Lasand gluma la o parte ,pt userul Lucifer un topic ce-i poarta numele 09 sau.... Nik-ul
01-17-2013, 08:16 PM (This post was last modified: 01-17-2013 08:27 PM by Lucifer.)
Nici nu stiu de unde sa incep01,Eu nu prea am citit la viata mea si sincer nici nu mi a placut sa citesc.In schimb m-au atras actiunea,ludicul din mine fiind foarte dezvoltat..,sportul,iubirea,prietenia,si in cele din urma experimentul!(de cele mai multe ori pe pielea mea01 )Si ca sa revin la experiment,recunosc ca unele dintre ele au fost chiar deosebite.Aici ma refer la femei,droguri,calatorii,prietenii si Vise.Am sa incep cu problema foarte des intalnita in ultima perioada:"vorbitul pe dos",acest fenomen l-am remarcat de cele mai multe ori la initiati si in general la cei care-si programeaza incarnarile.Am sa dau exemplu de "celebre" replici folosite cu mare iscusinta de anumite persoane din toate colturile lumii:"Binele si raul nu exista iar esenta divina nu se pierde niciodata","Dumnezeu exista!","nu va mai ramane decat Dumnezeu si Lucifer","Iubeste si iarta","ce s-ar face nu stiu cine fara Diavol"sau cum spunea regretatul Petre Tutea:"Dumnezeu este asimptotic"ma rog,exemple pot si date la nesfarsit si credeti-ma ca pe foarte multe dintre ele le am experimentat pe pielea mea singur,sau impreuna cu altii asa ca atentie!!.V-am pregatit si de aceasta data 3 "afirmatii" insotite si de poze, asupra carora daca doriti, sa reflectati.Le voi expune la sfarsitul acestui articol.le-am cules in "calatoriile" mele de la serpi,elefanti,delfini,pseudoingeri si tot felul de entitati.Si ca sa intelegeti cam cu cine stati de vorba..eu sunt cel care in aceasta viata nu poate vorbi sub nici o forma despre Copaci si Mirese.
Ok,am sa revin la o carte foarte draga mie-Biblia(cu ajutorul geometriei fractale am creat o cheie de intrepretare a Bibliei,DAR ATENTIE!ESTE CONSTRUTA PRINTR-UN LUMBAJ AL SUBCONSTIENTULUI-http://www.youtube.com/watch?v=qi8sKXKNsj0 ).O voi descrie putin pentru a ma face mai inteles.Nu sunt bibliofil dar in schimb pot afirma ca atunci cand SNC-ul imi joaca feste ma prind destul de repede.Spun asta pt ca in timp ce citeam aceasta minunata carte,pe care eu personal ma voi feri sa o judec lasandu-va pe voi sa intelegeti de ce..,mi-a "sters vre-o doua palme" ele suna cam asa:"Eu sunt binele si raul,nu judeca"si"Atunci cand vei descoperi binele si raul,vei muri negresit"in fine,ar mai fi una care este foarte uzitata de niste "sfiosi" ai cunoasterii:"cauta si vei afla" sau ceva de genul.."bate si ti se va deschide". Interesant,pt ca pana sa dau de aceasta cunoastere lucrurile stateau cu totul altfel,adica functionam dupa alte principii mult mai sincere!
Am sa plasez perceptia mea asupra bibliei intr-un context al adevarului in care cred de ceva vreme.Stim prea bine ca planeta aceasta are cam cateva miliarde de ani de cand se invarte in jurul axei sale si ca este cu mult mai veche decat o gandire exprimata public in mai multe variante(ce i drep milenara),tinta acesteia fiind sa devina un adevar absolut.Tocmai de aceea foarte multi dintre noi uitam cam cat de complexa este constiinta acestei planete cu care luam contact in mod constient.Personal recomand,(fara a vorbi pe dos)interpretarea ei cat mai putin posibil.Oare am uitat ca pe Pamant au trecut mii si mii de generatii umane?Multi dintre noi da.
Iarasi nu am inteles un aspect legat de Isus Hristos.De ce unii vorbesc din ce in ce mai mult in numele Lui?cand deja constiinta umana si in special latura noesica au in structura lor niste principii de selectie a informatiei,(cu care venim dincolo de nastere si) care sunt cu mult mai complexe decat interpretarea unui Ego sau a unei personalitati cu varsta umana,interpretare dezvoltata dintr-o cunoastere milenara,ce nu face altceva decat sa distruga planeta si societatile pasnice?
Pt poza nr 1:"Ate lupta cu tine insuti este foarte periculos."
poza nr 2:"Ceea ce se vede dar nu se aude nu poate fi spus niciodata."
poza nr 3:"Eu sunt particula Lui,nu judeca!"
http://www.youtube.com/watch?feature=pla...WsQgmq-fNs

01-17-2013, 09:26 PM
Lucifer,ai putea fi nitel mai clar in exprimare? Mi-e greu sa-ti urmaresc ideile ,am impresia ca le pierzi pe drum.
01-17-2013, 10:17 PM
am sa incerc daca ai sa specifici ce anume nu intelegi..
01-18-2013, 06:51 PM (This post was last modified: 01-18-2013 09:26 PM by anuk.)
(01-17-2013 10:17 PM)Lucifer Wrote:  am sa incerc daca ai sa specifici ce anume nu intelegi..

Nu-i vorba doar de a intelege ,am senzatia cand citesc ce ai postat , ca doresti sa expui multe informatii dar nu le duci pana la capat ,treci rapid la altele.

Eu, din intreaga postarea a lui Doru Bem ,cea pe care o interpretezi tu,as extrage doar asta: Dumnezeu ii spune diavolului in pilda cu preafericitul Iov : " Atinge-te de carnea lui dar de suflet sa nu te atingi ! " , asa ii spunea tot timpul.De aici intelegem ca nimic nu face diavolul fara voia lui Dumnezeu. chestie care merita dezbatuta ,dupa umila mea parere.

Revenind la ce anume nu inteleg :P ,ce ai vrut sa spui cu "a vorbi pe dos" ?

Kuna amits uc
01-19-2013, 08:32 AM
Dupa cum am mai spus Biblia este o Carte foarte deosebita.
"nimic nu face diavolul fara voia lui Dumnezeu".Omul omul si iar omul,afirmatia dintre ghilimele evidentiaza clar tendinta unei constiinte ce nu si-a depasit conditia umana in acest prezent.Mai cred ca respectul trebuie manifestat de ambele parti atata timp cat nu esti nici Diavol si nici Dumnezeu.Si ca sa ma fac inteles am sa mai spun ca fara Cunoastere Absoluta orice entitate va percepe "extremele" Divinitatii ca pe prima si ultima particula de nisip din interiorul unei clepsidre.Crezi ca e posibil ca un fir de nisip sa-si poata imagina cum arata "Mana" care intoarce clepsidra sau pa Cel care a facut-o?Si dupa cum am mai spus nu vreau sa transmit informatii ci stari,emotii...de aceea pt unii ceea ce spun eu va parea absud sau lipsit de sens.Aseara m-am intalnit cu doaua prietene care m-au determinat sa dau raspunsul acesta..Intalnirea a fost "pe dos" dar ceea ce am scris aici, nu.Pe 14 februarie ma voi apuca de scris "Unificarea Umbrelor" ca replica la "Unificarea a tot ceea ce exista".01

01-19-2013, 10:10 PM
Lucifer nici eu nu reusesc sa inteleg decat foarte putin din ceea ce exprimi.Sunt total de acord cu respectul pe care il datoram si demonilor.Daca ne amintim atunci cand Iisus a exorcizat le-a permis acestora sa intre in turma de porci,deci le-a respectat dorinta.Ce ne poate face sa intelegem,sa deosebim intr-adevar binele de rau si sa ne terminam misiunea reincarnarilor?
01-23-2013, 07:22 PM
"Asa cum o persoana isi leapada hainele uzate si se imbraca cu altele noi,tot asa sufletul incarnat isi leapada corpurle uzate si la momentul potrivit,se acopera cu altele noi continuandu-si existenta in una din cele trei lumi."(Bahagavad-gita ll,22)

Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication