Post Reply 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trucuri si secrete in bucatarie cu anuk :)
11-24-2009, 11:33 AM
RE: Trucuri si secrete in bucatarie cu anuk :)
MUltumesc frumos Buni si bine ai venit in forum .
Sunt convinsa ca ai multe mici " secrete " din bucatarie pe care daca vrei
ni-le poti impartasi .cel puti eu te astept cu noutati.
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
11-26-2009, 04:49 PM (This post was last modified: 11-26-2009 05:31 PM by anuk.)
Buni ,super retea de maioneza .Am prestat-o pt salata de conopida .
S-au combinat de minune impreuna .
Vorbind de racitura, mi-am amintit ca am un "mic scret"(sau nu.........? ).
Pentru a nu avea surpriza neplacuta sa "tremure "racitura in farfurie (cum se intampla adesea cu cea de pasare) am cumparat oase de vita pe care le fierb .
Strecor supa razultata si continui fierberea carnii de pasare. In acest mod, racitura va fi bine inchegata ,cu aspect placut . :smileys4:
11-28-2009, 11:57 PM
In loc de oase de vita, la mine se foloseste soric de porc 03
11-29-2009, 06:38 PM
E bun soricul de porc, "ingheata" f bine racitura doar ca zeama nu e asa de limpede si are mai multa grasime .
12-02-2009, 03:17 PM
Stie cineva cum trebuie sa fie albusul de ou prin care se trec crochetele inainte de a fi prajite? Batut spusa sau nu? (mine mi-au iesit neaspectuoase). Cele pe care le-am mancat eu la Beclean aratau intrun mare fel .
12-06-2009, 08:16 PM
Stiti ca gelatina se pune la dizolvat in apa rece .
12-08-2009, 08:24 PM
Drojdia si problemele ei ...de obicei, in retetele de cozonac din caietul bunicii sau in cartile vechi de bucate, nu se dadeau cantitati pentru drojdie, ci se spunea pur si simplu "drojdie cat o nuca". Cum mai nou cantarim totul la spranceana, e bine de stiut ca ca drojdie cat o nuca inseamna 50 gr, adica exact un cubulet de drojdie proaspata, asa cum o gasim la hypermarket. 50 gr de drojdie uscata sunt suficiente pentru 1 kg de faina. Daca nu gasiti drojdie proaspata ci doar uscata, ea se vinde la pliculete de 7 gr, care sunt suficiente pentru 500 gr de faina. Asa ca, 50 gr de drojdie proaspata (adica drojdie cat o nuca) echivaleaza cu 2 pliculete de drojdie uscata.
12-09-2009, 09:17 PM
Cand zicem "faina cat cuprinde", sau "faina cata cere compozitia", inseamna ca punem faina in ploaie, treptat. De exemplu, la aluatul de taietei, folosesti 10 oua si faina cata ia. Adica pui intai faina cat sa obtii o pasta moale, apoi incepi sa pui faina in ploaie, putina cate putina, framantand de fiecare data pana la omogenizare. Incetul cu incetul, aluatul va capata tinuta si la un moment dat, efectiv nu va mai primi faina in compozitie. Vei vedea ca eun a;iat elastic, care nu se lipeste de maini, si degeaba mai pui faina, ca nu isi mai schimba consistenta. Inseamna ca atunci ai pus faina "cata cuprinde
12-10-2009, 09:46 AM
buna lamurirea asta. eu nu am atata rabdare, cred ca nu pun chiar cat cuprinde

Lipsa de toleranta naste monstri.
12-10-2009, 12:48 PM
Cand spunem "o priza de sare" sau "un praf de sare" inseamna ca vorbim de cantitatea pe care o prindem intre doua-trei degete, de aici si termenul de "priza". Aceasta expresie se foloseste si in cazul altor condimente, nu doar pentru sare. Din aceeasi categorie face parte si expresia "un varf de cutit de sare" si inseama ad litteram sa iei putina sare pe varful unul cutit (in general cutitul de uns, cel cu varful rotund) si sa o pui in mancare.
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 2 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication