Post Reply 

Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 1.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Conserve pentru iarna
12-10-2010, 02:12 PM
RE: Conserve pentru iarna
Need HELP!!!

Postati si voi retzete de porcarii... Sunci, Jamboane, Carnati, Leber si orice va mai trece prin cap...

Cand armele sunt ilegale, numai delincventii au arme.
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
12-10-2010, 02:14 PM
Mey Gogule ,mey tot ce tine ce Craciun aici : http://www.premonitii.ro/showthread.php?tid=21390
06-02-2012, 07:55 PM
E vremea verdeturilor dar incet ,incet mararul bun si aromat se imputineaza la fel si leusteanul(dupa prasitul de-al doilea ,adio marar), voi nu va preocupati sa aveti la iarna? Cum il conservati? S-a dat startul pregatirilor pt iarna ,am facut deja dulceata de capsuni,saptaman viitoare adun vita de vie pt sarmale.Haideti sa impartasim una alteia cele mai bune metode de conservare.
06-04-2012, 05:00 PM
Dintre ierburile aromate necesare in bucatarie ,acum este vremea colectarii cimbrisorului .Maruntit si intins pe prosoape de bucatarie ,la soare. Dupa uscare se pune in borcan cu capac pt a-si pastra aroma.
06-06-2012, 10:54 PM
Incet,incet imi usuc ierburile necesare pt a obtine celebrele si cunoscutele "Ierburi de Provance ". Astept busuiocul si cimbrul ,in toata splendoarea lor.
06-10-2012, 11:22 PM
Avantajul legumelor,fructelor si ieburilor deshidratate este acela ca ocupa f putin spatiu si pot fi folosite in diverse mancaruri fara a fi gatite .Dintr-un kg de galbiori am obtinut 70 de grame dupa deshidratare,din 12 lagaturi mari de anason am obtinut 35 de grame si lista poate continua.Nu-i un mare avantaj ? Unde mai pui ca prin deshidratare se pierde doar apa si aroma devine mai intensa.
08-04-2012, 11:28 AM
Angela,tinand cont ca traiesti in Italia de ceva vreme ,am la tine o rugaminte ,spune-mi te rog ,cum pun italiencele rosiile uscate pt iarna?Am uscat deja 10 kg de rosii,o superbitate si nu stiu care ar fi urmatorul pas. Anul trecut le-am pus in borcanele cu ulei de masline si ierburi dupa ce le-am "trecut "printr-o baie de otet.Au tinut f bine ,mai am un borcanel ratacit,dar ma gandesc ca e posubil sa stii o varianta mai gustoasa si la fel de sigura.
Multumesc anticipat 09
08-04-2012, 04:52 PM
Mai am si eu o reteta de rosii pentru iarna:
se iau rosii medii bine coapte, fara sa fie moi;
se ung cu ulei pe exterior;
se aseaza intr-un vas, de preferat de lemn sua plastic;
se pregasteste un lapte de ghips nu prea moale;
se toarna peste ele, pana le acopera;
se asteapta pana se intareste;
se pune vasul intr-un loc racoros si uscat;
iarna, se sparge acea crusta de ghips, se sterge rosia si apoi se spala si astfel se poate consuma proaspata!

...si maine este o zi...
Visit this user's website Find all posts by this user
08-04-2012, 07:50 PM
Ai facut tu dupa acesta reteta? In urma cu ceva ani,am pus vinete "in ghips " agatate in beci si nu au fost bune .
08-05-2012, 08:41 AM
Secretul este simplu, trebuie ca acea crusta sa le acopere in totalitate, pentru a nu patrunde deloc aerul la ele!

...si maine este o zi...
Visit this user's website Find all posts by this user
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication