Post Reply 

Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 1.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Conserve pentru iarna
08-29-2010, 01:06 PM (This post was last modified: 08-29-2010 01:09 PM by anuk.)
RE: Conserve pentru iarna
Zacusca de ghebe.

-1kg ceapa
-2kg gogosari
-3kg ghebe(ciuperci)
-1 l ulei
-pasta de rosii (un borcan de 0,800)
-sare mare ,piper boabe si macinat,foi dafin
(eu pun si cativa morcovi intens colorati)

-ceapa taiata pestisor(frecata cu sare pt a se desface si muia un pic) se caleste in ulei pana se moaie si devine aurie
-cine alege varianta de a pune morcov il pune acum 04:
-gogsarii(cruzi dati prin masina de tocat carne) se pun peste ceapa
-dupa ce incepe a se ingrosa se pun ciupercile fierte si taiate (eu tot prin masinale dau)
-se mesteca pt a nu se lipi(oala se pune pe o tabla)
-se adauga pasta de rosii si se lasa sa fiarba pana scade apa si iese uleiul la suprafata (forfoteste ca o mamaliga 09 sau ca vulcanii noroiosi 04: )

Borcanele spalate se pun in cuptor si cand este gata zacusca ,se scot cu o manusa,se pun pe o farfurie si se umplu ,se capacesc si se introduc din nou in cuptor. Fiind fierbinti atat ele cat si continutul,vor incepe sa fiarba(forfoteasca) destul de repede.
Se stinge focul si se lasa in cuptor pana a doua zi cand sunt reci.

Reteta asta o fac de 15 ani si este garantata. Mai am in camara cateva borcane de anul trecut.

-
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
09-04-2010, 11:42 AM
Astazi ma apuc sa fac zacusca de ciuperci dupa reteta ta,putin mai tarziu fiindca deocamdata sunt la meniul zilei.Multumim pentru reteta.
09-05-2010, 04:49 PM (This post was last modified: 09-05-2010 06:02 PM by anuk.)
Gogosari in otet pt iarna .

-otet 1l
-gogsari 5kg
-0,800 zahar
-6 linguri sare
-piper boabe,mustar boabe,dafin telina (beldia cu frunze)
-un pliculet de conservant

Gogosarii taiati sferturi pusi in vasul in care s-a dizolvat otetul,sarea si zaharul,plus telina si condimentele. Amestecati si lasati (vasul acoperit) 24 de ore(timp in care se mai intorc gogsarii cu ajutorul inei palete )

Nu va faceti griji,pana a doua zi gogosarii vor lasa suficient lichid.
Se pun gogosarii in borcane,se umplu borcanele cu lichid,se capseaza
Nu se indeasa prea tare gogosarii pt a incapea lichid mai mult.

De regula imi ramane lichid pe care il folosesc punand peste ardeii iuti .

Daca va intereseaza gogosari in sos (superba reteta si f gustoasa ,spuneti sa o posteaz.Gogosarii raman crocanti si se potrivesc f bine la piure,sau cartofi prajiti(sosul aduce cu keceap-ul)

mai am reteta de gogosari cu boabe de struguri si felii de gutui09
09-05-2010, 05:37 PM (This post was last modified: 09-05-2010 05:57 PM by LUKy.)
Multumesc pentru retete.Anuk,te rog sa scrii si reteta de gogosari in sos daca e buna la cartofi prajiti .
Cit otet pui la gogosari in otet?Eu am alta reteta care o folosesc de multi ani si sint foarte buni-3kg gogosari taiati ,in jumatate 1/2litru otet,380 gr zahar 3 linguri sare mare,3 aspirine zdrobite(si tamponata),piper boabe ,frunze de telina,o foaie de dafin .Procedeul e la fel dar eu pun pe fundul borcanului o frunza de visin hrean mult si le tin numai 12 ore si ramin tari gogosarii.Eu nu folosesc conservanti numai aspirina la muraturi ,zacusca,dulceata si la tot ce pun pentru iarna.
09-05-2010, 06:15 PM
Eu folosesc apirina normala (netamponata)

Pt a satisface toate gusturile fac gogosari si asa:

-otet 1l
-apa 2l
-zahar 0,500
-sare 3linguri
-si miere o lingura (dupa ce am stins focul
-piper,mustar,dafin hrean ,telina (nu le-am amintit in reteta precedenta considerand ca se stie,scuze)

Se fierb toate ingredientele amintite si se toarna fierbinte, peste gogarii taiati si pusi in borcan .Deasupra se pune frunza de telina 09 (pt mi-ai amintit )

pt a va orienta cat lichid trebuie fiert,puneti intai gogsarii in borcane si socotiti asa: gramajul total al borcanelor ,impartiti la 2 ,rezultand cat lichid trebuie.
09-05-2010, 10:27 PM
Gogosari in sos de rosii.

-5kg gogosari taiati julien
-1/2lh ulei
-1/2l otet
-0,500apa
-10 linguri zahar
-1borcan bulion 0,400
-4 linguri sare,piper boabe ,dafin.
- cateva linguri mustar (facultativ)

Se fierb toate si se baga gogosai lasandu-i pana isi schimba culoarea .Fierbinti(adik imediat cum sunt scosi) se pun in borcane cu tot cu sos,se capacesc si se pun la dunst pana se racesc.
Folositi sare grunjoasa.

Spor la treaba !

Am facut o portie cu mustar si una fara mustar.
09-06-2010, 10:21 AM
Gogosarii in otet ii fac la fel, doar ca pun mult mai putin zahar. si fara miere. am un fix cu mierea. am incercat mai demult si am avut belea mare. posibil sa nu fi fost de la miere, dar, de atunci nu mai folosesc.

"Nu inceta niciodata sa zambesti, nici chiar atunci cand esti trist, pentru ca nu se stie cine se poate indragosti de zambetul tau. "Gabriel José García Márquez
09-06-2010, 10:30 AM
Mie imi place gustul dulce acrisor 09
09-06-2010, 06:31 PM (This post was last modified: 09-06-2010 06:40 PM by anuk.)
Doresc sa fac o precizare si anume,toate retelele postate aici,sunte retete pe care eu le fac de ani de zile si nu s-au alterat in timp.
Gosari sau ardei cruzi pt iarna.

-5kg gogosari
-2,maxim 3 linguri sare
-12aspirine(sfaramate)

Gogoasarii dati prin masina de tocat amesecati cu asprina si sarea.Lasati cateva oresa setopesaca (mestecati din cand in cand) si apoi pusi in recipiete de sticla(borcane sai sticle) .Puneti cate o asiprina deasupra si infiletati bine.
09-08-2010, 06:04 PM
Castraveciori bulgaresti .

In borcanele de 0,800 pun:

-o ligurita sare
-2 linguri zahar
-piper boabe,mustar
-otet pana la margele (doua degete)

Pun castarveciorii in borcan,completez cu apa,infiletez si pun borcanele (invelite cu o carpa uda) in cuptor in tava cu apa lasandu-le 40 minute (pana incep sa-si schimbe culoarea.
Se scot cand sunt reci.

Gustul este ca al celor din comert.

Se pot pun cateva rondele de ceapa ,un pic de marar uscat si cui ii place poate inlocui zaharul cu miere.
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication